Seriál začínáme s Calibre – 2. instalace, základní nastavení a přidávání knih do sbírky

V minulém díle seriálu začínáme s Calibre, jsme si představili tento výborný program pro evidenci a správu elektronických knih a v tomto díle bych vás rád naučil jak si program nainstalovat, základní nastavení a jak přidat knihy do knihovny v Calibre.

Instalace programu Calibre

  1. Musíte si stáhnout instalační balíček, ten naleznete na adrese: http://calibre-ebook.com/download, k dispozici jsou balíčky pro Windows, Linux (mnoho distribucí) a OS X. V tomto návodě bude popsán postup pro operační systém Windows.
  2. Již máte stažení instalační balíček calibre-x.x.xx.msi nejnovější verze, stačí 2x kliknou na balíček a spustí se instalační program, v případě Windows 7 budete požádání a potvrzení spuštění instalačního programu.
  3. Zobrazí se vám úvodní obrazovka instalace „Welcome to the Calibre …“ a informace že se provádí ověření volného místa, takže musíte chvíli vydržet.
  4. V dalším kroku se zobrazí GNU licence programu kterou musíte potvrdit zaškrtnutím „I accept the terms in the License Agreement“, potom stiskněte tlačítko Install.
  5. Samotná instalace celkem trvá, takže si zatím můžete třeba připravit kávu než se vše připraví a nainstaluje.
  6. Až se Calibre nainstaluje zobrazí se obrazovka s nápisem „Completed the calibre Setup Wizard“, zaškrtněte Launch calibre a klikněte na tlačítko Finish, program Calibre se vám automaticky spustí.

Nastavení Calibre

1. Prní spuštění Calibre a úvodní průvodce nastavením

Po úspěšné instalaci a prvním spuštění Calibre se vám zobrazí uvítací průvodce s nastavením. Kde si zvolíte jazyk a složku kam se vám mají ukládat vaše elektronické knihy, vhodné je si vytvořit novou složku na disku, která bude prázdná. Po nastavení klikněte na tlačítko další.

Úvodní obrazovka nastavení programu Calibre

V druhém kroku si zvolte typ čtečky kterou vlastníte, na výběr je mnoho různých čteček v mém případě se jedná o čtečku Amazon Kindle 3. Po nastavení klikněte na tlačítko další.

Volba vaší čtečky elektronických knih

V poslední kroku se nastavuje emailový server a kindle email, jestliže chcete tento krok můžete přeskočit, ale připravíte se o velmi dobrou funkcionalitu Calibre díky které máte možnost si rychle a pohodlně nechat doručit knihy nebo články z novin do čtečky jedním kliknutím. Jak jsme již psali dříve svoji čtečku si můžete spárovat s účtem na Amazon.com, zařídit si email: neco@kindle.com na, který máte možnost zaslat dokumenty a ty vám budou doručeny do čtečky, když ji připojíte k internetu prostřednictvím WiFi (zdarma) nebo 3G (placené). Jestliže toto budete využívat musíte nastavit svůj kindle email, dále email z kterého budete dokumenty odesílat do čtečky a emailový server pro odesílání, parametry pro jeho nastavení zjistíte od svého poskytovatele emailu (parametry pro Seznam.cz, Centrum.cz, Atlas.cz, Gmail.com). Doporučuji si otestovat nastavení serveru a to tlačítkem Otestovat email. Po nastavení klikněte na tlačítko další, to už se vám zobrazí rozhraní programu Calibre.

Nastavení pro možnost zasílání knih do čtečky Amazon Kindle prostřednictvím emailu

2. Nastavení pro správný převod knih

Než se pustíte do prozkoumávání Calibre, je vhodné provést nastavení parametrů, které ovlivňují převod knih z různých formátů. Mohlo by totiž dojít k tomu že by se vám u některých převedených  knih zobrazovali špatně znaky. K nastavení se dostanete přes položku Možnosti v horním menu a potom položka Obecné nastavení.

Jak se dostat k nastavení převodu knih v calibre

V Obecném nastavení pod záložkou Vzhled a chování nastavte parametry stejně jak je na obrázku níže a změny potvrďte klepnutí na tlačítko zelená fajka Použít.

Nastavení Calibre pro převod knih

Program Calibre má mnoho možností různého nastavení pro dané výstupní formáty, jestliže si chcete nastavit speciální vlastnosti pro převod do formátu Mobi, tak k nastavené se dostanete přes položku Možnosti -> Nastavení výstupu -> Vlevo zvolte Mobi výstup. Zde si můžete například zvolit typ fontu, který bude použit pro tiráž a nebo zakázat vkládání obsahu do knihy atd.

Jak přidat knihy do své sbírky v Calibre

Přidat knihy do programu Calibre můžete více způsoby, ten nejjednodušší je otevřít si složku s knihou a přetáhnout jí do programu Calibre, musíte ale až na pozici seznam knih, potom se vám zobrazí u kurzoru myši ikonka plus a pustíte-li tlačítko myši, kniha se vám přidá do knihovny.

Další možností je využít tlačítka Přidat knihy v hlavním menu. Když kliknete pouze na ikonu knihy, zobrazí se vám menu kde si můžete zvolit jednu nebo více knih, jestliže podržíte tlačítko Ctrl a kliknete na nějaké knihy označí se vám, potom stačí kliknout na tlačítko otevřít a knihy se vám začnou importovat do knihovny.

Vedle ikony knihy je černá šipka, když na ní kliknete zobrazí se vám nabídka s více možnostmi importu knih, toto se hodí v případě kdy chcete si chcete do knihovny v calibre importovat více knih naráz.

  1. volba Přidat knihy z jednoho adresáře využijete v případě, že máte knihy uloženy v jednom adresáři a chcete je importovat do knihovny v Calibre.
  2. volbu využijete v případě, jestliže máte každou knihu ve vlastním adresáři a ve více formátech, takto každá importovaná kniha bude vložena v knihovně pouze jednou ale bude dostupná ve více formátech.
  3. volbu zvolíte jestliže knihy máte rozdělené například podle autorů, takže pro každého autora je jeden adresář a v něm několik jeho knih.

V příštím díle, bychom vás rádi seznámili s úpravou metadat u knihy, popsali možnosti filtrování knih a možná se dostaneme i k převodu knih do různých formátů.

Tip na e-knihy

Komentáře (112)

Rudla Kotec Napsal 16:19 / 16. 2. 2011

Proč jste neporadil lidem, aby si v menu rovnou zaškrtli i položku VYLEPŠI INTERPUNKCE ? dokáže to nahradit „označení jednotky palců“ za správné uvozovky a kniha pak lépe vypadá.

Mac Napsal 19:03 / 16. 2. 2011

Proč všechno dělat tak složitě,když to jde jednoduše v Mobipocket Readeru,do něj nahraji textové formáty pdf,txt,office dokument,html dokument,chm dokument,epub dokument ty se mi v programu převedou automaticky do prc dokumentu a jak jsem zjistil ten je pro Kindle nejvhodnější a tak upravené texty nahraji třeba hromadně po USB do čtečky a je to…..

Amazon-Kindle.cz Napsal 19:40 / 16. 2. 2011

Co vám na tomto přijde složité? Program Calibre je víceúčelový program, slouží pro správu své knihovny a aby měl člověk v knihách pořádek, uživatel má možnost upravovat metadata knih, vytvořit si obálku atd. dále program umožňuje převod do různých formátů atd.
Dokumenty můžete stejně tak jako vy v Mobipocket Readeru, nahrát do čtečky přes USB port nebo si je zaslat prostřednictvím emailu do Kindle.

Defo Napsal 23:44 / 16. 2. 2011

Možnost volby Windows-1250 v nastavení nemám. Co dělám špatně?

Amazon-Kindle.cz Napsal 00:17 / 17. 2. 2011

To je divné máte jednu z nejnovějších verzí Calibre, jste ve správném menu kde se kódování nastavuje?

Defo Napsal 01:05 / 17. 2. 2011

Ano, odkaz na program z Vašeho odkazu, vše proběhlo bez problémů. Kodování vstupních znaků „nejblíže“ cp-1250

mam Napsal 08:01 / 17. 2. 2011

to Defo: cp-1250 a windows-1250 je rovnake kodovanie, je to len ine pomenovanie.

xena Napsal 09:08 / 17. 2. 2011

A jakým způsobem upravím tagy u knih které už mám v kindle ?

Mac Napsal 12:17 / 17. 2. 2011

Na co nějakou správu knihovny,když mám knihy nahrané na CD v adresářích podle autora,já přeci nepotřebuji dělat nějaké obálky,potřebuji hlavně dobře převedený text do Kindle a to co z nejmenší náročností.Calibrum má nějakých 115MB a Mobipocket Reader 19MB…..

Amazon-Kindle.cz Napsal 14:05 / 17. 2. 2011

Pane MAC, ať si používá kdo chce co chce. Každý program má svoje pro a proti. Hlavní je že jsou uživatelé spokojeni. 115MB nebo 19MB na disku je zavádějící argument to nikdo v dnešní době neřeší. Otázka je co programy poskytují uživatelům a jak jsou paměťově náročné.

Ale jak říkám, ať si každý používá co chce, nechci tady nějaký FLAME.

Jestliže máte zájem, můžete sepsat recenzi s návodem programu Mobipocket Readeru, rád vám ji uveřejním na stránkách.

Mac Napsal 11:04 / 18. 2. 2011

Na to není potřeba psát nějakou recenzi,stáhne se program,instaluje,vloží se do něj ebook,automaticky se převede do prc,popřípadě v properties se upraví autor,nebo název a z programu se stáhne do Kindle,jinak Reader bere asi 2300kb a Calibre 120 000kb i když to není moc,je to jenom ve stavu nečinnosti,kdy se nic s programem nedělá,jak se něco převádí tak si to vezmě 270 000kb,Reader navýší o 2000kb,není to žádný flame,ale když má nějaký program jen 4 vstupní formáty a ostatní to nebere,šáhnu po tom co je lepší..Jsem tu snad v demokratickém státě,kde si můžu říct svůj názor,nebo ne?

Amazon-Kindle.cz Napsal 11:25 / 18. 2. 2011

>> Mac, však vám zde nikdo nebránil zveřejnit svůj názor. Jen jsem psal, že každý používá co mu vyhovuje a co odpovídá jeho představám, někdo požaduje víceúčelový program viz Calibre, který má více možností využití, ale zase na druhou stranu nějaké omezení. Stejně tak MobiReader má svoje pro a proti.

Vy jste zdatnější uživatel PC, takže pro vás není problém si nainstalovat nový program a ihned se v něm orientujete a intuitivně tušíte kde co a jak udělat, ale mnoho lidí není tak zdatných a takový tutoriál s recenzí ocení, protože jím pomůže.

S tou paměťovou náročností máte pravdu, ale to jsou věci, které běžného uživatele netrápí.

Stále vám nabízím jestli máte zájem a chuť napište krátké seznámení s programem MobiReader, popis k čemu je dobrý, výhody a nevýhody, jak ho používat a rád vám článek na blogu zveřejním, alespoň bude více lidí využívat dle vašich zkušeností výborný program.

Nasranek Napsal 13:16 / 18. 2. 2011

Musím se přidat oba programy ať Calbre nebo Mobipocket jsou dobré.
Řešit v dnešní době kolik užere paměti ať už systémové nebo nebo místa na HDD je v dnešní době dost pofidérní a pak kolik hodin deně máš zapnutý jeden nebo druhý program ?
Tipuji – minimálně a spíš než denně tak jednou týdně a možná ani to nee , a proč si to myslím : každý s nás má několik oblíbených autorů a není jich zas tak moc no ,řekněme 20-30 (přeháním toto si nejsi schopen ani zapamatovat) když vemu že jsou to autoři a nee série tak řekněme 100-150 knih víc určitě nee ( i když někteří autoři jsou docela pilní tak mi nenapiš že od 20ceti autorů máš 400 knih) , když se jedná o série např Perry Rhodan + příbuzné série a knihy (vychází v německu od roku 1961) tak toho je trošku více (počítá se to už v tisícovkách a možná více) tak uspořádat knihy je otázka jednoho dne a pak občas něco přidáš .
U sérii je to trochu jiné ,ale hodně lidí už je předělalo a např. v calibre dáš dávkové upravení a ono to ejhle udělá a pochybuji že někdo potřebuje přesně napsané tagy pro serii která má víc než 100 sešitů (teda pokud není úplný blázen do detajlů viz. příklad :
mně stačí např PR 01 a nepotřebuji Perry Rhodan/Operace Stardust/01/ a pak každej díl má jiného autora u 01 je to např.K.H.Scheer ,ale každému co jeho jest .
Takže to shrnu každý má výhodu a nevýhodu a oba se docela dobře doplňují a proto používám oba .
A to už je dost blití do klávesnice

Nasranek Napsal 13:18 / 18. 2. 2011

omlouvám se za pravopisné chyby a vynechané písmenka 🙁

Mac Napsal 14:10 / 18. 2. 2011

Pro posouzení jak program vypadá je zde odkaz http://www.mobipocket.com/en/DownloadSoft/ProductDetailsReader.asp je free…

Tereza Napsal 12:18 / 19. 2. 2011

Sleduju tady vaši diskuzi o Calibre a Mobipocket Readeru a musím se smát, protože mám stáhnuté oba a ani s jedním jsem ještě nic nezmohla :))
U Calibre se mi u knížek již převedených nezobrazují znaky s diakritikou ( a to jsem nastvavovala, jak zde radíte) a do MP Reader mi ani nejdou vložit jiné soubory než mobi (ty bych ale právě chtěla dostat). Poradíte mi, prosím, co dělám špatně?

peca Napsal 16:46 / 19. 2. 2011

mám podobný problém, u některých knih v pdb mi calibre nezobrazuje ž a š.

Mac Napsal 17:20 / 19. 2. 2011

Terezo jak tam ty knihy vkládáš,nejjednoduší je to asi tak že klikneš na knihu kterou chceš vložit pravým tlačítkem myši a při rozbalení okénka zadáš otevřít v programu,rozbalí se ti pomocné okénko ve kterém by měl být i MR,pokud není použij v tom samém okénku Zvolit program,po nalezení programu můžeš zatrhnout položku otevírat vždy ve zvoleném programu a klikneš na OK,měl by se program MR otevřít a načíst si knihu,pokud je ovšem vkládaná kniha ve formátech uvedených v IMPORTU,pomocí této záložky by to mělo jít též…….

Jarmila Napsal 18:41 / 19. 2. 2011

To Mac: Ahoj, mam knihy v pdb formatu, ž,š atd. se mi nezobrazují, proto je v Calibre provádím do Mobi. Pri správném nastavení to problém vyresi.

Da se neco podobneho delat taky pomoci Mobipocket Readeru?

Dik, J.

Tereza Napsal 20:21 / 19. 2. 2011

Děkuji, takhle to jde.
Ale můj problém s diakritikou to nevyřešilo, ani zde se mi nezobrazuje.

Jarmila Napsal 21:38 / 19. 2. 2011

Terezo, hlavně si v Calibre nastav
windows – 1250
a klikni na převést knihy, pak v mobi ta diakritika bude, i když se Ti v originálním soubouru nezobrazovala..

Mac Napsal 15:27 / 20. 2. 2011

Na to aby se ti korektně zobrazovaly písmena s háčky je potřeba si stáhnout české fonty a nahrát je do systému,zde je odkaz jak na to http://www.ce4you.cz/forums/view_topic.asp?t=1235

Mac Napsal 16:11 / 20. 2. 2011

To bylo myšleno pro Terezu o těch fontech…

Tereza Napsal 20:53 / 20. 2. 2011

Windows 1250 nemám v nabídce (stahovala jsem verzi Calibre, na niž je odkázáno tady v článku), takže jsem zatrhla cp-1250, jak už někdo radil v komentářích výše. V originálním souboru právě diakritiku mám, až v převedeném se nezobrazuje… Fonty zkusím.

jose Napsal 08:05 / 21. 2. 2011

S diakritikou má také problémy jake Tereza. Zaznamenal jsem problém u pdf, pdb i html. jediný který mi čestinu převádí asi vpořádku je rtf. Konkrétně mám html v kodování 1250, při importu z toho calibre vyrobí zip převedený ovšem do utf8! ale blbě, zmiznou ž a š a např Ž i Š a též č i ř jsou v pořádku. S pdf je to obdobné, tj. jen některé háčky zmiznou. Má někdo radu?

peca Napsal 08:18 / 21. 2. 2011

už jsem svůj problém vyřešil – „pdb“ knihy jsem z kalibre vymazal, pak nastavil cp-1250, pak znovu knihy načetl a převedl do mobi. Pak už bylo vše ok.

Tereza Napsal 21:35 / 22. 2. 2011

Mně už funguje všechno, kromě ž. Nevím sice, co přesně z vašich rad mi pomohlo, ale díky všem.

goro Napsal 10:07 / 23. 2. 2011

zdravim vsechny. Mam s Calibre nasledujici problem.:
Nastavil jsem ho podle vaseho navodu. Stahnul jsem si z netu slusnou knihovnu, ktera je v TXT. Kdyz jsem chtel knizku prevest do Mobi, tak mi to ale neprevedlo korektne. Zjistil jsem , ze je to kodovanim UTF-8. Kdyz jsem knizku otevrel a ulozil s ANSI tak prevod byl OK.
Zajimalo by mne, jestli to jde vyresit nejakym nastavenim, abych to nemusel delat s kazdou knizkou. Pripadne jestli vite o nejakym konvertoru, ktery to umi zmenit hromadne.dik

jose Napsal 11:48 / 23. 2. 2011

absenci malého ž a š při importu htm jsem obešel wordem, načíst html uložit jako html, pak najednou malé ž a š zůstane, docy jde udělat stejně třeba přes rtf na htm, z dokumentace colibre je zřejmé že všechny importy dělá stejně http://calibre-ebook.com/user_manual/conversion.html převodem do xhtml a v tom to asi je

Mac Napsal 15:10 / 23. 2. 2011

Goro jestli máš knihy v txt a chceš je číst v Kindle nemusíš je vůbec převádět a rovnou je načti do Kindle ve formátu txt,předpokládám,že číst je v PC asi nebudeš:-)

goro Napsal 16:28 / 23. 2. 2011

tak jsem kodovani vstupnich znaku zmenil na z windows-1250 na UTF-8 a uz to funguje.
Ja jsem to chtel kvuli poslani pres email. Calibre TXT poslat neumi.

Mac Napsal 16:20 / 24. 2. 2011

Goro a proč to tedy nepošleš rovnou eMailem jako přílohu,když už to máš v txt,to je jako se škrabat levou rukou za pravým uchem:-))))

Durza Napsal 18:21 / 28. 2. 2011

Tak protoze uz dlouho pouzivam mobipocket tak calibre zatim odkladam
ctecku mam doma asi den takze s ni jeste neumim
kdyz dam v Mobipocketu ze chcu poslat knihu do kindlu tak sme presune so slozky ebook (nevim jak z ni otevrit knizku) , pokud jsou knizky v mobipocketu ve formatu .pdb tak se odeslou do Kindlu jako .pdb ;pouze pokud nahraju do mobipocketu knizku pres import tak se prevede do .prc (ten mi kindle prectl pokud sem ho presunul do slozky dokumenty)
takze mam dve otazky :
jde nastavit Mobipocket aby prevadel vsechny knizky do .prc
lze cist i ze slozky eBooks nebo vsechno musim presouvat do dokumentu (v pripade ze je treba presun tak jak nastavit v Mobipocketu aby to posilal do documents
prosím o postupy ktere nevyuzivaji tech amazon online hovaďin -radsi vsecko delam sam

Karel Napsal 12:51 / 3. 3. 2011

Mám adresáře a v nich autory podle abecedy. Knihy jsou v PDB a mají v názvu háčky a čárky. Už při načtení knih z adresáře mi Calibri zmrší názvy, místo českých znaků jsou podtržítka. Např. v adresáři A mám všechny spisovatele od A. Jak je v Calibri hromadně načíst a uložit je ve formátu Mobi na disku? V Kindle se nahrávají knihy do nějaké složky nebo do kořene?

Mac Napsal 19:05 / 3. 3. 2011

Durza pokud vím tak je Mobipocket Reader a Mobipocket Reader PC a pokud vím,ani z jednoho nejde přímo knihy odesílat,ale z toho prvního to jde tak,že v programu převedené knihy do formátu prc odešleš pomocí eMailu přímo do Kindle….

Mac Napsal 19:06 / 3. 3. 2011

Jako přílohu….

Mac Napsal 19:12 / 3. 3. 2011

Karel v Kindle se knihy nahrávají do složky dokument a potom si můžeš vytvořit přímo v Kindle složku/třeba SCI-FI,KRIMI a pod./ do které knihy stejného žánru zařadíš….

Karel Napsal 07:14 / 4. 3. 2011

Další drobnost 🙁 – v PALMu, Xperii se mi podařilo PDB knihy zobrazit a číst včetně české interpunkce. Calibre mi nejenom zmrší český název, ale když uložím ve formátu Mobi pak sice mám souvislý text, ale zcela bez háčků a čárek. Nastavení mám podle doporučení v článku včetně CP1250. Prohlížeč Calibre mi před převedením do Mobi formátu zobrazí místo písmen s interpunkcí tlusté svislé čárky.

Karel Napsal 07:17 / 4. 3. 2011

Mac – díky, jsem začátečník, včera jsem Kindle pustil poprvé. Zatím ani netuším kde v Kindle změním velikost písma…

Miloš Napsal 08:55 / 4. 3. 2011

Já mám problém s tím, že Calibre vytváří adresářovou strukturu knihovny (dle uložených metadat) v pořadí „jméno a příjmení“ autora. Pak je ale strašně obtížné vyhledat autora, pokud neznám křestní jméno, ale jen příjmení (bohužel dost častá věc).
Neporadíte jak kde co nastavit, aby se adresáře vytvářely v obráceném pořadí, tzn. nejprve příjmení, a pak teprve jméno autora?

Mac Napsal 10:37 / 4. 3. 2011

Miloš to vše můžeš upravit v metadatech….

Mac Napsal 10:45 / 4. 3. 2011

Karel možná by bylo lepší použít Mobipocket Reader http://www.mobipocket.com/en/DownloadSoft/ProductDetailsReader.asp ten převede rovnou do prc,který se mi jeví jako nejvhodnější pro Kindle,je tam ale potřeba nahrát české fonty http://www.ce4you.cz/forums/view_topic.asp?t=1235

martin_kindle Napsal 16:09 / 4. 3. 2011

Ahojte,

mám podobný problém jako holky tady. Původní formát pdf převedu v calibre na mobi, nahraju ho do Kindla a nezobrazuje se mi písmeno „ž“.. Nastavení mám správné na cp-1250. Poradí někdo, čím to může být? V pdf „ž“ mám, i v mobi souboru, který si pak v calibre otevřu. Proč se mi nezobrazí v kindlu (ostatní diakritika není problém, jen to „ž“). Díky moc za rady!

Miloš Napsal 21:06 / 4. 3. 2011

MAC – ano, mohl bych zaměňovat v metadatech jméno za příjmení, ale nepřipadá mi to „logické“. Já bych radši matadata nechal jak mají být a změnil nějaké nastavení v programu (něco jako v kontaktech v mobilu, kde je možné nastavit řazení kontaktů – zda podle jména nebo podle příjmení).
Proč to někde, sakra, není jednoduše nastavitelné?!

Miloš Napsal 21:13 / 4. 3. 2011

Ještě dodatek – ono v Calibre je řazení dle autora udělané správně, i když na první pozici je jméno, pak teprve příjmení. Ale autoři jsou seřazeni dle příjmení, takže je to OK. Pravda, ještě přehlednější by bylo, kdyby se jako první zobrazovalo příjmení, ale budiž, to je už jen kosmetická záležitost.

Peppa Napsal 18:34 / 12. 3. 2011

Pro Mac: v Kindle v Dokument mám úplně něco jiného než v Kindlu, zmršený názvy apod. Poraď, dík.

Mac Napsal 18:43 / 15. 3. 2011

pro Peppa,v jakém formátu jsi to tam vkládal? a špatný je jen nadpis v Dokumentu,nebo i název knihy na obrazovce Kindle….

JA Napsal 22:12 / 15. 3. 2011

Centrum mi u testovani hazi chybu:
SMTPException: STARTTLS extension not supported by server.

nevite co s tim?

gorog Napsal 02:43 / 18. 3. 2011

JA: Zkus si vypnout sifrovani.
Autori:Mate zajem o napsani navodu aby Calibre pri posilani na kindle-email daval do predmetu „convert“ tim se prevede kniha do .azw formatu.

sareth Napsal 18:34 / 19. 3. 2011

Musím súhlasiť s užívateľom Mac (z druhého príspevku), že Mobipocket Reader je lepší. Netreba tam nič nastavovať, stačí naimportovať doc, pdf, html… a program si ho sám prevedie do .PRC, ktorý na Kindle skvelo funguje – podporuje aj obrázky. Súbor prc sa uloží do dokumentov a z tadiaľ si ho stačí nahrať do čítačky a hotovo.

Mal som problém pri Calibre s písmenom Ž ktoré sa mi nezobrazovalo, tak som skúsil Mobipocket Reader a tam mi to nerobilo, tak som pri ňom ostal – zatiaľ s ním nemám žiadny problém. Calibre je stále vo vývoji, každú chvíľu je nová verzia, ktorá opravuje množstvo chýb, preto je Mobipocket podľa mňa spoľahlivejší.

Mac Napsal 18:08 / 26. 3. 2011

Moje další pokusy z programem Calibrum a MR mě v tom opět ujistily,že MR je lepší.převáděl jsem knihu Nevyřešené záhady lidstva,v obou programech,Calibrum při převobu knihy do formátu mobi navýšil objem dat z 40MB/ano tolik měla v původním stavu a to v PDF z obrázky skoro na každé straně/na 41,5MB a text byl potom v Kindle bez odrážek a pod.Po převedení v MR do PRC se objem dat snížil na 24MB a zachovaly se veškeré odrážky a podobně,kniha měla i dobře umístněné obrázky,kterých je v ní opravdu hodně a převod trval méně času,v Calibrum asi 7 minut v MR necelou minutu…..

Ceon Napsal 19:20 / 31. 3. 2011

Dobrý den.
Má někdo představu, jak v Calibre dostat dvě různé adresy na zasílání do kindle? Máme s ženou každý svůj a rád bych měl možnost výběru odeslání na jednu nebo druhou knihu. Díky.

Ceon Napsal 19:56 / 31. 3. 2011

Už jsem na to přišel …

Milan Napsal 08:56 / 3. 4. 2011

co se týče kódování je asi lepší používat UTF-8, které obsahuje téměř všechny znaky (em tam mohou být součástí textu písmenka, která na české klávesnici nenajdete) než kódování win-1250, které obsahuje jen české znaky a navíc jde o chybné české kódování

Josef Hodys Napsal 14:05 / 7. 4. 2011

při převodu pdf který obsahuje obrázky se obrázky po konverzi do mobi objeví v calibre a potažmu ve čtečce zrdcadlově obrácené, nesetkal jste se s tím někdo? nebo obrázky z rtf jsou jakoby svisle rozříznuté a poloviny přehozené, dík za každou radu

Ondra Napsal 22:04 / 9. 4. 2011

Napsal jsem si jednoduchý category manager, po připojení čtečky přes USB je možné zařazovat knihy ve čtečce (zatím jen *.MOBI) do existujících kategorií, pokud by měl někdo zájem, kontakt je removed@post.cz – mimo to umí dávkově převádět soubory *.HTM a *.DOC do *.RTF, což je jediný formát, se kterým v calibre nemám naprosto žádné problémy, podmínkou je nainstalovaný MSWord 2003 nebo novější.
Plánuju ještě doplnit pro čtečku podporu *.AZW a pro RTF konvertor *.PDB a *.PRC – z těch mi obvykle calibre vymaže „š“ a „ž“. Plus možná správu vlastních kategorií.

Petr Napsal 09:13 / 22. 4. 2011

zajímavé… s tím š a ž.

Mě to Calibre urputně dělá na linuxu (Ubuntu 9.10) a s těmi samými .pdb knihami pod windows ne. Zatím jsem nenašel proč. Nainstalované fonty v systému? Kdo ví.

Category manager by určitě chtěl každý 🙂 pane Ondro – nijak se neostýchejte a sem s ním 🙂

Guglielmo Napsal 10:09 / 5. 5. 2011

Takže skúsim to zhrnúť:
V Calibre je prevod z PDB vždy lotéria. Podľa toho, o aké PDB ide. Najčastejšie funguje, ak vyplním do „Kodovanie vstupných znakov:“ Windows-1250. Treba to vypísať, nie je tam v zozname. Nezľaknite sa, ak vám náhľad PDB súboru po importe ukáže nekorektné znaky. Po prevode do formátu e-pub, mobi a pod. by to malo byť už O.K. Ak to nie je O.K, treba vyskúšať zmeniť „Kodovanie vstupných znakov:“ na utf-8 a opäť vyskúšať prevod. Ak ani toto nie je korektné, tak posledná možnosť je vyplniť ISO8859-2.
Okrem metódy pokus-omyl, neviem o inom spôsobe, ako priamo pri PDB súbore zistiť, ktorý typ kódovania je použitý.

Milan Napsal 16:50 / 14. 5. 2011

IMHO radit liden nastavovat kódování win1250 je trošku prasárna, nejenže správné českém kódování je ISO8859-2 (už z názvu je vidět že jde o normu) ale ještě lepší je nastavit kódování UTF-8, které obsahuje řádově mnohem více znaků a vy nebudete mít problémy pokud v knížce nvystupuje někdo se švédským nebo norským jménem či ve vysvětlivkách narazíte na hebrejské, arabské či japonské termíny včetně výrazu zapsaném v „rozsypaném čaji“, už jsem v Calibre převáděl spoustu knih pro Kindle 3 a nikdy jsem neměl s UTF-8 kódováním žádný problém

Amazon-Kindle.cz Napsal 16:53 / 14. 5. 2011

Pane Milane tak to jste jeden z těch šťastlivců, kterým stačí nastavit UTF-8 bohužel většinou nutné win1250, nepsali jsme to jen tak pro srandu králíkům .-)

ika.poly Napsal 20:07 / 16. 5. 2011

Zdravím a měla bych dotaz.
Calibre mám nainstalovanou chvilku a zatím se snažím si v ní seřadit knížky co mám v PC. Můj problém je že v abecedním seznamu autorů mám celou abecedu, včetně Ř, Š ap. Jen mi chybí D,E,F,G a H. Zatím jsem nanašla cestu jak si tuto kolonku přidat. Když jsem měla původně špatně zařazenou knížku a po vyplnění metadat se zařadila kam měla tak se mi písmenko z abecedního seznamu ztratilo a obrácené když vytvořím autora od písmenka třeba D, tak se kolonka automaticky nevytvoří a já zatím nevím kde ty chybějící kolonky vytvořit.
děkuji moc za radu

Roman Napsal 21:21 / 5. 6. 2011

pokud převádím z TXT na MOBI, tak se mi nepřevede diaktritika a mám nastavení dle vás. Jen mosto Windows 1250 mám cp 1250. mJe to to stejné? Windows 1250 v nabídce není.

morry Napsal 20:15 / 15. 6. 2011

Zdravím,vyzkoušel jsem vše co zde popisujete a při převodu z PDF nedostanu ž ani kdybych se postavil na hlavu.Další knihy mám ve wordu a to zřejmně není vstupní formát pro calibre takže taky nic,ovšem PDB převádí dobře.Takže vše do PDB a pak teprve mám co potřebuji.Trošičku pakárna,ale funguje.Čtečku mam PRS505 a používám formát LRF umí tento formát Mobipocket Reader ?

martin Napsal 03:36 / 2. 7. 2011

Dobrý den
Mám problém s převodem PDF …nahraju soubor PDF a pak dam převést …Bohužel se mi to ale převedě s obrázkama, které se ve čtečce pak načtou zrcadlově …Jak se tento problém vyřeší ?Už to tu jednou padlo,ale nenašel sem na to odpoved……
Předem moc děkuji za odpoved

Jan Napsal 00:50 / 3. 7. 2011

Dobry den,
potreboval bych poradit jak mám nastavit Calibre. Kdyz jsem prevadel knihu z PDF do MOBI tak na nekterych strankach jsou videt slova pod sebou a ne vedle sebe. Dá se to nejak odstranit? děkuji za odpoved

Milan Napsal 20:55 / 19. 10. 2011

–> Roman
zkus nejdříve převést ten txt samotný do kódování utf8 (musíš vybrat volbu „kódovaný text nebo tak nějak tomu Word říká) a pokud by ani to nepomohlo, udělej si z toho txt jednoduché html a do hlavičky dej metatagy pro utf8 a to by mělo chodit jako po másle (alespoň mně to funguje 100%)

pro převod wordovských dokumentů do mobi doporučuji přeuložit do formátu odt (nativní formát Open nebo Libre Office, jde o freeware variantu Microsoftího kancelářského balíku a ovládá se stejně) a pokud máte nadpisy kapitol dělané pomocí stylů (nejlépe Nadpis 1), tak se vám vygeneruje pěkný mobi soubor s TOC a tickles (to jsou takové ty čárečky na spodku knihy, které označují kapitoly a poté jde mezi kapitolami „skákat“ tím čtyřsměrovým tlačítkem)

Simča Napsal 08:35 / 3. 11. 2011

Ahoj
nevíte někdo jak v Calibre nastavit název čtečky zpětně? Jsem si ho naistalovala ale když se mě to ptalo na název čtečky tak jsem tam zadala obecná.
Díky

Pipin Napsal 14:42 / 4. 11. 2011

V Predvolby si spust znovu Uvitaciho pruvodce a vyber co potrebujes.

mariodhf Napsal 23:10 / 15. 11. 2011

Zdravím všetkých, ž & š problém sa prejavoval pri konvertovaní .txt do epub (iBooks), vyriešil som to manuálnym prekonvertovaním do .rtf a pak prekonvertoval do epub, potom sa už znaky objavovali.

Stenly Napsal 18:57 / 22. 11. 2011

Dobrý večer. Jsem začátečník. Poraďte mi někdo. Mám skenovanou knihu ve formátu jpg. Každý list je zvlášť.Jak to dostanu do programu Calibre,tak, aby to byla jedna kniha.Ono se to převede jako 125 knih místo stránek a když si udělám prázdnou knihu,tak mi to do ní nejde načíst.
Děkuji za odpověď. Prosím polopatě.

Vašek Napsal 08:01 / 2. 12. 2011

Včera jsem se hodně trápil s noční můrou všech, co někdy narazili na problém chybějících š ž v pdb e-knize.
Nastavoval jsem znakové sady v Calibre zleva doprava a stále bez výsledku. Jelikož jsem si matně pamatoval, že jsem tento problém už řešil a nějak vyřešil, začal jsem pátrat ve svém archivu a našel jsem. Konkrétně jednoduchý prográmek Simple Palm Doc Converter. Nedělá nic jiného, než že převrtí pdb do znakové sady, kterou si zvolíte – pro Kindle UTF-8. Po načtení takto zkonvertovaného pdb do Calibre je již vše v naprostém pořádku a můžete v klidu již v Calibre konvertovat do Mobi či jiných formátů. Čeština se už nerozhodí.

Vašek Napsal 08:07 / 2. 12. 2011

Stenly:
Osobně bych ti doporučil projet jpg skeny nějakým OCR prográmem – např. ABBYY FineReader – které se v hojné míře vyskytují jako SW zdarma ke skenerům. Tím zkonvertuješ obrázek na text (např. .doc .rtf) a tohle už v Calibre či jiném konvertoru do libovolného formátu pro čtečky (nebo zaslat na @kindle.com a přijde ti to zkonvertované přímo do Kindla). Nemalou výhodou této konverze je i značná úspora místa MB=>KB.

Iva Napsal 09:40 / 6. 12. 2011

Já jsem si vše nainstalovala jak píšete, knihy přetáhla už v mobi a místo písmen s háčky se mi tam ukazují otazníky. Co s tím? Díky moc za odpověď

Amazon-Kindle.cz Napsal 09:59 / 6. 12. 2011

Paní Ivo, musíte si nastavit správné kódování pro převod dokumentů do mobi, návod na naleznete na našich stránkách již jsme o tom psali.

Iva Napsal 10:39 / 6. 12. 2011

To myslíte v obecném nastavení kódování windows-1250? A mohu to nějak změnit na těch knihách, které jsou už ve čtečce? Nebo je musím vymazat a nahrát znova? Děkuji

Amazon-Kindle.cz Napsal 10:41 / 6. 12. 2011

Musíte knihy znovu překonvertovat a tedy i následně vymazat a nahrát nové jinak by se změna neprojevila.

Martin Napsal 20:22 / 26. 12. 2011

Dobrý den,

chtěl jsem se zeptat, jak v nejnovější verzi calibre vytvořím složku (collection), resp jakým způsobem seskupit knížky od jednoho autoru, abych to nemusel dělat až přímo v Kindlu.

Díky,

Macoš Napsal 14:22 / 27. 12. 2011

Zdravím diskuzi. Mám dotaz k přesunu knih na kindle. V tomto super prográmku jsem si vše parádně roztřídil, seřadil atd., ale veškerá práce je mi nanic, protože se mi nedaří dostat do kindlu název série a číslo, takže ve výsledku v tom mám ještě větší mazec než na začátku. Koukal jsem že v předvolbách se dá nějaké nastavení v posílání knih do zařízení nastavit, ale na mě jako na laika je to dost složitý. Neřešil to už tady někdo? prosím poraďte jestli lze a pokud ano tak jak nastavit díky

Alka Napsal 10:37 / 28. 12. 2011

Dobrý den,
jsem začátečník s Kindle Touch i calibre. Mám spoustu knih v .pdf, v i-Padu se čtou skvěle, ale v Kindlu je písmo malé, sotva k přečtení. Když se roztáhne, nevejde se tam zase celá stránka, takže se prakticky nedá číst. Zkonvertovala jsem si v calibri .pdf na .mobi, velikost písma je akorát, jen se mi čísla stránek dostala mezi text. Lze to ošetřit nějakým nastavením při konverzi? Díky moc za radu.

Bill Napsal 07:34 / 31. 12. 2011

Převody mi fungují celkem dobře, ale co jsem nepochopil, proč musí Calibre všechny knihy znovu kopírovat do nějakých svých adresářů a nemůže je ponechat tam, kde už je člověk má.

Andrej Napsal 23:07 / 3. 1. 2012

Ahojte,
Pri konvertovani niektorych PDF knih do MOBI my obidva programy (Calibre, MR) vytvaraju medzery medzi pismenami niektorych slov: „P r i dej t e novy kome t a r“ Neviete ci to je nastavenim alebo je to len chybne PDF? V pdf formate knihy to zobrazuje spravne.

Dik za pomoc

Karmyn Napsal 23:03 / 10. 1. 2012

Dobrý den. Mám velký problém, chtěla jsem si převést dokumenty ve formátu doc v calibre,ale ten mi bohužel píše hlášku „could not convert 1 of 1 books, because no suitable source format was found“ to znamená, že calibre doc formáty nepřevádí? sice používám office 2010 ale dokumenty ukládám ve starém formátu doc. a né docx. Čím to tedy může být? Děkuji za odpověď

Amazon-Kindle.cz Napsal 23:04 / 10. 1. 2012

Zkuste knihu ulozit do formatu HTML nebo rtf jestli se nepletu.

Lukas Napsal 21:11 / 26. 1. 2012

Moc díky za článek i komentáře, prospěšné.
Je někde další díl?

Jirka Napsal 18:25 / 19. 2. 2012

Dobrý den. Mám problém s převodem jednoho pdf do MOBI. Nastavil jsem vše dle návodu, ale stejně mě to blbne. Všechny háčky čárky totální zmatek. A další problém je, že když si otevřu tohle konkrétní pdf v Kindlu , tak taky háčky čárky zmatky. Tož jsem z toho zmatený. Můžete prosímporadit? Předem děkuji.

maty Napsal 21:27 / 11. 3. 2012

Ahoj, chci se zeptat když v calibře převedu pdf o 70MB do MOBI, tak to pořád má 70 MB jak to? A dále, když to pak chcu poslat na mail, tak to vůbec nefunguje. Čím to je? Jak tedy z calibre mám pak dostat ty soubory doo kindlu?

Amazon-Kindle.cz Napsal 21:34 / 11. 3. 2012

Do Kidle z Calibre můžete nahrávat převedené dokumenty pomocí USB kabelu, stačí připojit kalibre. Pak si u dokumentu vyberete kam ho chcete nahrát.

jjj Napsal 13:00 / 17. 3. 2012

požadované formáty nejsou k dispozici při konverzi pdf do mobi – co s tím?

Jiří Napsal 22:00 / 5. 4. 2012

Ať dělám, co dělám, pořád mám knihy bez českých znaků. Je jedno, jaký mám kódování.

Andrej Napsal 19:49 / 16. 4. 2012

pri prevode z PDF do MOBI mi dava enter (novy riadok) aj pri slovach ktore su rozdelene pomlckou na konci riadku v povodnom dokumente. Neviete ako sa toho zbavit?
co sa tyka kodovania tak mi funguju bez problemov vsetky tri vyssie spominane.

Dik.

Mike Napsal 08:49 / 10. 8. 2012

Zdravim all,
maly dotaz – kde se nastavuje kodovani windows-1250, utf apod? Nejak to nemohu najit…
Resim problem s ž a š a ť…

Mike Napsal 12:13 / 10. 8. 2012

Tak vse uz jsem nasel, jen windows 1250 tam neni – an ive verzi, kterou jsem stahl dnes rano jako novou
A v cp 1250 zustava prblem se ž, š, ť…
Ma nekdo radu? Diky

Mio33 Napsal 18:18 / 10. 10. 2012

Umožňuje Calibre konverzi z formátu .doc do formátu .mobi? Mně to háže hlášku, že je to v nevhodném formátu. Díky!

Janishek Napsal 22:34 / 30. 10. 2012

mam kindl 4 a kdyz vyberu v nastaveni kindl 1,2,3 pojede mi to na ctecce taky??

Amazon-Kindle.cz Napsal 23:15 / 30. 10. 2012

Jasný neměl by být problém.

AGA Napsal 13:44 / 27. 12. 2012

Mně by celkem zajímalo, proč se všude musí nacpat blbci typu Mac a propagovat, že jen to co používají oni je nej a ostatní póvl. Zkazí tím celou debatu, ať si s tím táhne herdek na stránky toho své všumějícího krávoprogramu a nezdržuje tady, pitomec.
K Calibre:Jasně že není úplně dokonalý, ale ten kdo si chce něco přečíst asi nebude řešit paměť či místo na disku. MNě vyhovuje, ale jak psali lidé výše, žere mně že nelze zobrazit jména autorů v obráceném „gardu“ přímo, tedy nejprve příjmnení a pak jméno. To je snad jediná kosmetická vada a doufejme, že bude v příští verzi napravena, aby si každý mohl vybrat. Sice to je podle příjmení, to chápu, ale to ZOBRAZENÍ!!
Přeji všem příjemnou práci s programem.

Fufin Napsal 09:29 / 7. 1. 2013

Zdravím. Mám problém. Při nastavování Calibre jsem narazil na problém, že když přidávám knihy do do knihovny v pdf, tak v knihovně se mi metadata nezobrazují ve správném kódování, i když pro převod je nastavené správně a funguje bez problémů. Problém mám jen s kódováním metadat při přidání do knihovny. Dokáže mi někdo poradit co s tím?

Renata Napsal 17:21 / 9. 1. 2013

Dobrý den,mám problém,že při převedení z pdf do mobi a následném otevřením knihy se mi věta v polovině řádku ukončí a začne mi až na dalším.asi mám chybu v nastavení,ale nevím kde.děkuji za radu

Michal Napsal 12:47 / 1. 3. 2013

Tak to tady procházím a pořád se dívím že mi to obráceným způsobem tedy z mobi do epub hází chyby zkrátka žš to neumí a ejhle juknu přes pc čtečku na origo soubor a tam projistotu ta písmena chybí tak že je calibre pochopitelně převést správně nemůže:) 🙂

lze nějak opravit rychle zdrojovej soubor mobi – mne napadlo převést to akorát do txt a dopsat to růčo jenže to mám takhle celou knihovnu jednoho autora (bohužel stejnej zdroj mobi) kdyby šlo alespon doplnit písmena bez háčků místo těch rušících svislejch čar místo ě ž š..

Johanka Napsal 15:49 / 7. 3. 2013

Zdravím, pročítám zde diskusi, ale bezvýsledně. Nevím, kde dělám v nastavení calibre chybu, ale při převodu z *.pdf do *.mobi se mi u některých knih (ne u všech) rozsypávají řádky, někdy podle interpunkce, jindy nezávisle na ní. Celý krátký odstavec je pak rozdělen do mnoha 1 až 2-řádkových odstavců, končících uprostřed věty. Poradíte, jak to napravit? Jsem nováček s dva dny starým Kindlem. Děkuji.

Zdeněk Napsal 20:56 / 6. 4. 2013

Zdravím, řešil jsem taky problém se ž š a zjistil že když se nastaví kodování na cs 1250 tak je pak vše už ok 😉

Maruš Napsal 23:56 / 7. 5. 2013

Chtěla bych se zeptat.. Při stažení Calibru jsem si nezaložila tu emailovou adresu a teď mám problém 😀 Dá se to nastavit i takhle dodatečně?

Petr Kovář Napsal 16:39 / 1. 6. 2013

Zdravim, eCalibre pouzivam uz delsi dobu a v principu s nim nemam problem … jedine na co narazim jest

– kdyz je v nazvu knihy diakritika tak se me pri prevodu ztrati [bohuzel se me zatim nepodarilo najit kde by to mohlo byt schovane]

– mam spravne nastavenou detekci autora a nazvu na zaklade regulax. vyrazu [autor se me spravne ulozi ale do nazvu se nahraje autor i nazev knihy]

nemate nekdo poneti kde to muzu upravit ??

Petr Kovář Napsal 16:45 / 1. 6. 2013

uz se me povedlo najit na netu radu 🙂 takze i pro ostatni 🙂

V nastavení „možnosti->přidávání knih“ stačilo odškrtnout volbu „Read metadata from file contents rather than file names“ [resi cestinu v nazvech souboru a nepridava oba sloupecky do nazvu knihy]

regularni vyraz jsem si u sebe upravil takto 🙂 (?P[^_]+) – (?P.+) … nastavi ze prvni je autor a nazev je az druhy … oddelovac obou poli je “ – „

Petr Kovář Napsal 16:46 / 1. 6. 2013

oprava regular. vyrazu (?P[^_]+) – (?P.+)

phil Napsal 21:06 / 3. 11. 2013

Pro převod z pdf do formátu pro Kindle .azw používám následující postup:
1. Pomocí Calibre převedu soubor do .rtf. Pokud chci opravit některé chyby (n.př. odstavce, stránkování atd), použiji kterýkoli textový procesor (n.př.Word)
2. Při registraci Kindle u Amazonu dostanete emailovou adresu *.kindle.com (* je jméno, které si zadáte při registraci). Pokud na tuto adresu pošlete mail, kde je jako příloha soubor ve formátu .rtf, .doc nebo některém dalším – seznam je v návodu k obsluze – , dostanete obratem překlad ve formátu pro Kindle – .azw – buď přímo do vašeho Kindle, pokud máte zapnuto wifi nebo na vaši emailovou adresu, kterou jste zadali při registraci. Pokud použijete překlad do .mobi pomocí calibre jsou výsledky občas žalostné, hlavně u nadpisů a stránkování.

Bíbr Napsal 23:55 / 15. 4. 2015

Calibre je nejlepší, taky používám 🙂

Zorka Bartoňová Napsal 12:44 / 27. 12. 2015

Poradí mi někdo? Najednou mi zmizela položka „série“. V metadatech u jednotlivých knih je série zapsaná, ale v sloupečku nalevo tato položka už není. Nevím, jak ji tam mám znovu získat.

Jara Napsal 19:10 / 17. 9. 2016

Zdravím, přestaly se mě posílat e knihy z calibre na čtečku (potažmo i do amazon úložiště) dosud to fungovalo bez problémů, nic jsme neměnil a tlačítko připojit nebo sdílet a odeslat na email, je prostě nefunkční nevíte někdo čím by to mohlo být? Díky Jara

Jan Haber Napsal 16:13 / 20. 12. 2017

poradi mi někdo jak z notasu presunu celou knihovnu na stolák – export a import zjevne nefunguje!! diky

Michal Konečný Napsal 10:29 / 12. 8. 2019

Potreboval bych poradit jak se zbavit otazniku a kosočtvercu místo hačku a čárek, zkousel jsem v calibre jiny formaty knih ale všude je to stejny. Diky

Jan Ptáček Napsal 12:23 / 17. 9. 2020

V Kindle mám knihy zařazené v Collections. Mám ještě starou čtečku s tlačítky a zařazování je složité, musím vždy doklikat na poslední řádek na stránce Done. Pokud připojím čtečku k PC, tak si mohu v Calibre zobrazit seznam knih ve čtečce, mohu je i číst. Jako poslední sloupec je sloupec Kolekce, který je prázdný, pouze u slovníků je Dictionary. Nevíte, jak takto přes Calibre spravovat kolekce v čtečce? A zda to jde?
Ještě uvedu, že na účtu v Amazon mám v Content také seznam těchto knih (typ Doc) a je zde také volba Collection, ale toto je pouze lokální nastavení v Amazonu a do čtečky se nepřenese.

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné