Za pár dní si budou lidé nadělovat dárky, tak by se někomu mohl hodit tip, jak postupovat při výběru čtečky e-knih, na co se zaměřit a z čeho vybírat v obchodech. Proto jsem aktualizoval článek z roku 2014 a doplnil o aktuální informace a modely čteček e-knih. Píšu jen o čtečkách, které jsem měl možnost testovat a vím jaké doopravdy jsou.
Čtečku e-knih nemusíte pořizovat jen náruživým čtenářům, ocení ji studenti, ale i lidé, kteří musí kvůli práci často číst nebo studovat dokumenty. Čtečka může být užitečná pro čtenáře internetových deníků nebo novin, čtenáři si mohou nechat zasílat články z internetových deníků přímo do čtečky e-knih a nemusí si ničit oči čtením z displejů.
Při současných cenách čteček e-knih se investice do nich vrací poměrně rychle, o návratnosti si můžete přečíst starší článek: Kdy se vám vrátí investice do čtečky elektronických knih? Má koupě smysl?.
Pro ty, kteří chtějí co nejlépe vybrat čtečku e-knih jsem připravil několik tipů na co si dát pozor výběru čtečky e-knih. Kdo nechce studovat technické parametry, ať rovnou přejde na přehled nabízených čteček, zde naleznete čtečky rozděleny podle ceny a pár užitečných tipů.
Na co se určitě zaměřit při koupi čtečky e-knih
Než se rozhodnete pro koupi nějakého konkrétního modelu čtečky e-knih, měli byste se zajímat o tyto základní parametry a charakteristiky, které jsou pro výběr čtečky e-knih důležité. Základem je určitě cena, ale ta je variabilní a záleží na každém, kolik si může dovolit investovat do nákupu čtečky e-knih. Nicméně při koupi byste se měli řídit pravidlem, že není dobré za každou cenu šetřit, než koupit levně špatnou čtečku e-knih, tak raději nekoupit žádnou nebo si připlatit.
Základní parametry, které byste měli sledovat při koupi čtečky e-knih
- Typ displeje – na čtečce se přeci hlavně čte, proto se musí písmenka krásně vykreslovat, jde tedy o jeden z nejdůležitějších parametrů. V dnešní době jsou již většinou displeje čteček od nelevnějších až po ty dražší na velmi dobré úrovni. Ale stále je v nich rozdíl. Ty nejlevnější modely čteček e-knih používají starší technologii a jsou většinou osazeny E Ink displeji technologie Pearl, dražší modely mají již E Ink displeje technologie Carta. Novější displeje mají ostřejší vykreslení písmenek, lepší kontrast (bílá je bělejší, černá černější) a většinou mají i větší rozlišení, což znamená, že do stejně velké plochy displeje se vejde více pixelů a díky tomu je obraz jemnější.
- Velikost displeje – Čím větší displej tím více možností se nabízí pro čtení dokumentů. Běžnou beletrii si čtenář celkem pohodlně přečte i na 5“ displeji. Díky tomu je čtečka velmi malá a vejde se do kde jaké dámské kabelky, taková čtečka se hodí například do metra nebo autobusu, ale neurazí i v posteli před spaním. Nicméně bych doporučil volit minimálně displej o velikosti 6“. Čteček s displejem této velikosti je na trhu nejvíce a v tomto směru je tedy z čeho vybírat. Dále se nabízí pár modelů s displeji o velikosti 6,8“, 8“ a více, jde o modely dražší. Jejich výhoda je jasná, velký displej, na který se vejde více informací a čtenář nemusí, tak často otáčet stránky. Především je mnohem pohodlnější na těchto displejích číst odborné e-knihy a dokumenty ve formátu PDF. Co bych vám ale doporučil, na PDF si raději pořiďte nějaký tablet s větším displejem nad 7“ palců, budete mít možnost si dělat poznámky a hlavně se vám dokument v PDF vejde na displej a operace s ním bude rychlá.
- Osvícení displeje – Toto je jednoduché, buď má čtečka osvícení displeje, nebo nemá. Levnější modely tuto funkci nemají a není pravidlo, že všechny dražší tuto funkci mají. Z osobní zkušenosti vám mohu říct, že osvícení displeje posouvá prožitek ze čtení e-knih někam dále. Čtečky e-knih s možností osvícení displeje, mají v displeji speciální vrstvu, která vede světlo z diod, které čtenář nevidí. Tyto diody osvětlují displej, ale nejde o klasické svícení jak je tomu u displejů PC, telefonu a tabletů. Toto světlo nesvítí proti očím, ale je vedenou již zmíněnou speciální vrstvou. Díky tomu osvícení je velmi příjemné a neunavuje ani neničí tolik oči. Čtenář má možnost osvícení regulovat, a pokud se zhorší světelné podmínky v prostoru, kde právě čte, může si zvýšit osvícení displeje a tím pádem lépe vidí na displej. V noci při čtení nemusíte rušit manželkou světlem nebo lampičkou. Ale upřímně cokoliv v noci jasně svítí do očí, není úplně to skvělé pro oči, takže stále doporučuji za úplné tmy si přisvítit lampičkou. Pro náruživého čtenáře, nebo jestli neřešíte cenu doporučuji připlatit a koupit čtečku s osvícením displeje. Jestliže máte hluboko do kapsy nebo čtečku kupujete někomu, kdo tak často nečte, nebojte i se čtečkou bez osvícení uděláte hodně parády.
- Roměry a váha – Je logické že čtečky s menším displejem jsou také lehčí. Mohu říct, že většina nabízených čteček e-knih má již rozumnou váhu a nejsou v ní tak velké rozdíly, aby se mělo rozhodovat ve výběru podle váhy.
- Ovládání čtečky – Levnější modely čteček nabízí pouze ovládání tlačítky, čtenář si na tento typ ovládání rychle zvykne, jediné úskalí je v zadávání textu. Pokud předpokládáte, že čtenář bude velmi často zadávat nějaké poznámky, vyhledávat v textu atd., tak ovládání tlačítky není nejvhodnější. V tomto případě je opravdu velmi zdlouhavé zadávat nějaké texty. Pokud předpokládáte, že uživatel bude často zadávat text případně označovat nějaké slova v textu například, aby zjistil jeho překlad (ano čtečky podporují i slovníky), tak raději připlaťte do čtečky s dotykovým ovládáním. Obecně čtečky s dotykovým ovládáním jsou lépe ovladatelné a nějaké operace uživatel udělá rychleji a pohodlněji než na čtečce, která má jen tlačítka.
- Velikost vnitřní paměti – většinou v základu již mají všechny čtečky vnitřní paměť kolem 4GB, to už je opravdu dost místa pro e-knihy. Některé modely čteček nabízí rozšíření této paměti pomocí dalších karet formátu MicroSD. Jestliže lze rozšířit paměť čtečky, tak většinou až do velikosti 32GB. Z mého pohledu 4GB je opravdu již dostatek paměti nicméně mohou se najít čtenáři, kteří ocení, že ve čtečce si mohou nosit tisíce e-knih nebo dokumentů .-)
- Podpora WiFi – Úplně ty nejlevnější modely nenabízí možnost připojit čtečku k internetu přes bezdrátovou technologii WiFi. Díky tomu majitelé čteček bez WiFi jsou ochuzeny o spoustu zajímavých funkcí. Společnost Amazon pro čtečky Kindle nabízí super službu Send To Kindle a stejně tak PocketBook svoji Send To PocketBook. Jde o služby díky, kterým je možné si pohodlně posílat e-knihy nebo dokumenty do čtečky přes internet. Také si můžete pohodlně zasílat články z webového prohlížeče anebo si nechat pravidelně zasílat novinové články s online medií. Službu Send To Kindle u svého Kindle velmi používám a vlastně zakoupené e-knihy si ani jinak do čtečky neposílám než bezdrátově.
- Podpora formátů – Ano na rozdíl od klasických knih jsme ve světě nul a jedniček, které tvoří dokumenty a e-knihy, které se ve čtečkách e-knih čtou. A jak to bývá, peníze vládnou světu. Proto se zrodilo hned několik různých formátů, ve kterých je možné e-knihy či dokumenty zakoupit nebo stáhnout z internetu (myslím e-knihy zdarma!). Momentálně nejrozšířenějšími formáty, ve kterých jsou dostupné e-knihy jsou tyto: EPUB, MOBI a PDF. EPUB – otevřený formát, který primárně využívají čtečky značky PocketBook a ostatních výrobců kromě čteček Amazon Kindle. Kdokoliv v ČR a SR prodává e-knihy, tak je většinou nabízí i v tomto formátu. MOBI – je formát primárně vyvinut od výrobce čteček Amazon Kindle, 100% jej umí pouze čtečky Amazon Kindle. Zobrazovat formát MOBI umí i čtečky PocketBook, ale neumí zobrazit obrázky v e-knize. Vzhledem k tomu, že čtečky Amazon Kindle se na českém trhu prodávají nejdéle je, mají zatím největší zastoupení na našem trhu. Což znamená, že kdo prodává elektronické knihy, nabízí je i ve formátu MOBI. Takže se nebojte, že majitel čteček Amazon Kindle by si nemohl pohodlně číst e-knihy. Posledním formátem jen formát PDF, který je univerzální, ale není tak úplně vhodný pro čtečky a e-knihy. V tomto formátu jsou většinou uloženy technické e-knihy a jejich čtení je vhodnější na zařízeních s větším rozlišením, takže tablety s displeji nad 7“ palců, notebooky nebo počítače. Nicméně formát PDF podporuje většina výrobců čteček e-knih.
- Operační systém a stabilita – Čtečky e-knih nejsou zrovna jednoduché zařízení, v podstatě svým výkonem přesahují počítače před 20 lety .-). Každá čtečka má svůj procesor o nějakém výkonu, vnitřní operační paměť a operační systém. Tyto tři složky nejvíce rozhodují o tom, jak bude čtečka stabilní nebo rychlá. Můžete mít čtečku se super výkonem a velkou operační pamětí, ale bude mít špatně odladěný operační systém a budete skřípat zuby, než vykonáte nějakou operaci nebo čtečka bude často padat atd. Například čtečky e-knih Amazon Kindle mají o něco lépe odladěný operační systém, jsou stabilnější a jejich odezva na uživatelovi požadavky je velmi svižná. Čtečky značky PocketBook jsou v tomto směru o něco horší. Na druhou stranu dost často zase nabízí více možností (různé hry a aplikace navíc, operační systém je i v češtině nebo slovenštině).
- Speciální funkce navíc – Některé čtečky nabízí i více než jen čtení e-knih. Já jsem spíše zastánce toho, že čtečka by měla hlavně mít kvalitní displej, rychlý a stabilní systém a nic víc mě nezajímá. V tomto směru čtečky Amazon Kindle toho zas tolik nenabízí, hry už u nich nehledejte. Za to podporují slovníky, v základu mají skvělé slovníky: The New Oxford American Dictionary a Oxford Dictionary of English. Při trochu úsilí lze také dohrát slovníky angličtinu do češtiny nebo jiných jazyků. Některé modely mají i podporu speciálních funkcí pro trénování slovíček atd. Čtečky PocketBook toho v tomto směru nabízí více, mají hry a aplikace, dále jsou pro ně k dispozici výkladové i překladové slovníky.
Čtečky dle cenového rozpětí
Nemá smysl čtečky rozdělovat na kategorie pro ženy, muže nebo dospívající. Proto jsem je rozdělil do cenových hladin, zde si každý vyberete dle konkrétních specifik.
Obecně bych v současné době vybíral čtečku e-knih z nabídky Amazon Kindle nebo PocketBook. Nabízí kvalitní displeje, operační systém, velkou uživatelskou základu v ČR a nabízí modely v různém cenovém rozpětí, takže každý si najde vhodnou čtečku e-knih.
Čtečky e-knih do 2 000 Kč
V této cenové hladině nehledejte čtečky s dotykovým ovládáním (pokud plánujete nakupovat v ČR) a osvícením displeje. Kolem 1 800 Kč lze zakoupit čtečku PocketBook 614 Basic (Basic 2). Ta nabízí 6“ E Ink displej technologie Pearl, rozlišení 800 x 600px a 4GB vnitřní paměti. Čtečka bohužel nenabízí WiFi modelu, takže majitel se nemůže připojit k internetu a nechat si zasílat e-knihy a dokumenty do čtečky, aniž by ji musel připojovat k PC (Send To PocketBook). Čtečka disponuje 4GB vnitřní pamětí + možnost paměť rozšířit pomocí MicroSD karty. Rozměry a hmotnost: 114.6 × 174.4 × 8.3 mm, 188 gramů. Čtečka nabízí české rozhraní a lze ji zakoupit v bílé nebo šedé barvě.
Pro běžného čtenáře čtečka není špatná, kdo nemá k dispozici internet nebo neplánuje, že bude do čtečky zasílat zakoupené (i nezakoupené) eknihy (babča, děda, starší lidé nebo šílenci) bude se čtečkou spokojen.
Čtečky e-knih 2 000 – 3 000 Kč
Do této cenové hladiny se dostává čtečka Amazon Kindle 6 Touch, která se dá v ČR pořídit kolem 2 150 Kč (sponzorovaná verze s reklamou), verze bez reklam je dražší (reklamy se nebojte, v ničem čtenáře neomezuje zobrazuje se pouze jako spořič obrazovky a malý banner v přehledu e-knih, při čtení ale zajisté žádnou reklamu na displeji nevidíte). Čtečka za tyto peníze nabízí dotykové ovládání což PocketBook 614 nenabízí. Kindle 6 nabízí E Ink displej stejné kvality jako PocketBook 614, dále kvalitní zpracování. Operační systém je velmi dobře vyladěný. Čtečka oproti PocketBooku 614 nabízí i WiFi, takže podporuje zasílání e-knih a dokumentů nebo článků přes službu Send To Kindle. Čtečka dále nabízí 4GB vnitřní paměti. Rozměry a hmotnost: 169 × 119 × 10.2 mm, 191 gramů. Moji recenzi Kindle 6 naleznete zde. Čtečka nenabízí české rozhraní.
Bookeen Cybook Muse je čtečkou e-knih, která reprezentuje značku, která není u nás tak známá a populární. Tento model se dá v ČR pořídit kolem 2 300 Kč. Co se týče displeje, tak je na tom stejně jako Kindle 6 Touch a PocketBook 614 Basic (800 x 600px, 167 ppi. Oproti Kindle 6 Touch čtečka nabízí dotykové ovládání i mechanická tlačítka, nechybí ji WiFi modul, takže můžete využít vestavěný webových prohlížeč. Rozměry a hmotnost: 116 × 155 × 8 mm, 190 gramů. Vnitřní paměť je 2GB a lze ji rozšířit MicroSD kartou. Čtečka nabízí české rozhraní.
Čtečky e-knih 3 000 – 4 000 Kč
V této cenové hladině je opravdu z čeho vybírat. Máme zde již čtečky s novější technologií E Ink Carta, osvícení displeje a větším rozlišením a jemností. Jde o kategorii, kterou bych doporučil vášnivým čtenářům nebo lidem, kteří nemusí hledět tolik na výši investice. Osvícení displeje je opravdu velmi užitečná funkce a velmi zvyšuje komfort čtení na čtečkách e-knih.
Bookeen Cybook Muse Frontlight jak už název napovídá oproti nižším modelům tento model nabízí osvícení displeje a dotykové ovládání. Její cena se pohybuje kolem 3 200 Kč. Opět je osazena 6″ E Ink displeje technologie Carta s rozlišením 1024 x 758 px (213 ppi). Co se týče kvality displeje je na tom stejně jako PocketBook Touch Lux 3, PocketBook Ultra a Energy eReader Pro. Rozměry a váha: 155 x 116 x 8 mm, 190 gramů. Čtečka má velmi příjemné rozměry a váhu. Nabízí 4GB vnitřní paměti a možnost jejího rozšíření pomocí MicroSD karty. Opět má možnost českého rozhraní, WiFi.
Čtečky e-knih 4 000 Kč a více
A jsme v top cenové hladině. Zde hledejte čtečky s větším kvalitnějším displejem, které jsou vhodnější pro čtení PDF dokumentů než modely s menším displejem 5-6“. Čtečky mají i speciální hi-tech funkce. Co se týče displejů, tak již většinou mají E Ink Carta, které naleznete i v nižší cenové hladině. Vyšší cena je většinou dána větším displejem nebo hi-tech funkcemi.
Bookeen Cybook Ocean kráska, která nabízí 8″ E Ink displej s rozlišením 1024 x 768px a 160ppi. Velikost displeje je zde vykoupena za jemnost a rozlišení. Uhlopříčka je o 2″ větší než u běžných čteček e-knih, v podstatě kopíruje běžný rozměr knih. Máte tedy o mnohem větší plochu na čtení než u 6″ modelů. Díky tomu je i čtečka vhodnější pro čtení PDF dokumentů tedy odborné literatury. Nechybí dotykové ovládání a osvícení displeje. Cena se pohybuje kolem 6 000 Kč. Rozměry a váha: 196 x 150 x 7 mm, 300 gramů. Vnitřní paměť je 4GB a lze ji rozšířit MicroSD kartou. Čtečce nechybí WiFi a české rozhraní.
Doporučení na závěr
Zvažte, jestli nejste ochotni připlatit a nepořídíte rovnou čtečku s osvícením displeje, dotykovým ovládáním a výborným displejem E Ink Carta. To této kategorie patří, Kindle Paperwhite 3, PocketBook Touch Lux 3 nebo Bookeen Cybook Muse Frontlight či PocketBook Ultra. Kolem 3 000 Kč koupíte čtečky, které jsou výborné a budou čtenářům velmi dobře sloužit. Dražší modely jsou již na zvážení, osobně bych doporučoval raději koupi z této cenové kategorie a následně dokoupit pěkný obal a e-knihy ať, už má co číst obdarovaný.