Společnost MEDIARESEARCH provedla studii Mobilní zařízení, aplikace a mobilní zpravodajství 2014 na vzorku 1504 respondentů (studie). Jde o internetovou populaci starší 15 let. Ze studie vyplývá, že smatrphone nebo tablet dnes používá 67% internetové populace. Chytré telefony využívá už 59% lidí, klasický 46%. Tablety využívá 29% respondentů.
Z grafu níže je patrné, že obliba tabletů a smartphonů rok od roku roste. Čtečky e-knihy do roku 2013 rostly a v roce 2014 spíš stagnovaly. O klesajícím zájmu o čtečky e-knih jsem psal již v tomto článku: Zájem o čtečky e-knih klesá, ale prodej e-knih roste.
Čtenáři nevyužívají pro čtení e-knih jen speciální zařízení (čtečky e-knih), ale pomalu se učí číst e-knihy na smartphonech a tabletech, které nabízí více možnosti využití. Současné displeje tabletů a smartphonů mají již displeje s velmi vysokým rozlišení displeje, takže čtenářům nabízí velmi dobrý požitek ze čtení. Tento trend lze sledovat i ve světě.
Komentáře (4)
Ctecky jsou jednoucelova zarizeni. Az tam bude plnohodnotny web browser, rad si poridim novy model s eink. Display tabletu pri prohlizeni webu sezere 70-80% baterie. Micek je na strane vyrobcu..
Tak ono se není čemu divit. Ten kdo čte na čtečce ji už dávno má a upgradeovat na novou nemusí. Rozdíl mezi novými a starými je nepatrný. Já jsem provedl až upgrade na podsvícený displej po cca 5ti letech používání nepodsvíceného.
Na nákup knih dávám měsíčně cca 1000 korun. Za eknihu jsem schopný dát maximálně 10 korun – vyšší cenu ten datový soubor nemá. Placení autorských poplatků za eknihy považuji za nemravné, protože je většinou mám v papírové podobě. Mám dvě čtečky – Pocketbook a Kindle. Kindle je spíše nástroj na nákup knih v Amazonu, ale když vypnete wi-fi, můžete číst dle libosti, aniž byste byli obtěžováni reklamou. Pocketbook umí výrazně více formátů eknih a navíc se můžete knihami probírat jako na počítači, podle adresářů.
Jak váš obtěžuje, Kindle reklamou, toto je dost zavádějící poznámka. Pokud si koupíte levnější kindle s reklamou tak se uživateli zobrazuje jen na úvodní obrazovce a v podobě spořiče obrazovky, jinak do čtení vůbec čtenáři nezasahuje. To, že nemáte ochotu platit za e-knihy, které máte již papírové je logické, ale bohužel informace bez nějaké hodnoty, protože se bavíme o nákupu nových knih ne knih, které již máte, nebo jste si přečetl. Zajímalo by mě jaká je vaše ochota nákupu e-knih, které již nemáte ve fyzické formě.