Čtení knih patří mezi jeden z koníčků lidí s těžkým postižením zraku. Ti si díky speciální výpočetní technice dnes mohou bez problémů číst knížky v digitální podobě. O velkém zájmu o čtení mezi lidmi s těžkým postižením zraku svědčí například počet “výpůjček knih” v Knihovně digitálních dokumentů, který se v roce 2010 pohyboval kolem 73 tisíc.
Nabízí se proto otázka, zda by čtečka Kindle, která je v ČR stále populárnější, nemohla posloužit i lidem s těžkým postižením zraku. Přístupnost Kindle s ohledem na potřeby nevidomých a slabozrakých v uplynulém týdnu vyzkoušel Radek Pavlíček, který o přístupnosti píše na blogu POSLEPU, který se tématice přístupnosti webů a pomůcek pro uživatele s handicapem věnuje.
Slabozrakým uživatelům kteří hodně a rádi čtou, umí anglicky natolik, že si poradí s webovým rozhraním Amazon.com a ke kompenzaci své zrakové vady jim dostačují možnosti, které Kindle nabízí, lze Kindle bez váhání doporučit. Více informací o tom, jak může Kindle používat slabozraký uživatel a s jakými překážkami se musí vypořádat, najdete v článku Kindle pod lupou aneb přístupnost Kindle pro slabozraké.
Jiná situace je u nevidomých uživatelů. Ti jednu z hlavních výhod Kindle – e-ink displej – nevyužijí, takže pro ně investice do tohoto zařízení nemá moc smysl, protože jim může lépe posloužit e-čtečka Beletrik, která je vyvinuta přímo s ohledem na potřeby nevidomých. Další informace o tom, proč pro nevidomé není Kindle vhodný, najdete v článku Kindle poslepu aneb přístupnost Kindle pro nevidomé.
Komentáře (1)
jsem těžce slabozraká a dosud jsem knihy z Knihovny digitálních dokumentů četla jen v PC. Díky čtečce Kindle je teď můžu číst, kde chci, takže stejně postiženým bych Kindle určitě doporučila.