České rozhraní pro Kindle Keyboard s firmware 3.4

V září tohoto roku vydal Amazon další aktualizaci firmwaru pro Kindle Keyboard, tentokrát ve verzi 3.4. Tato aktualizace přinesla mnohá vylepšení, jednou věcí však nepotěšila domácí uživatele: česká lokalizace pro verzi 3.3 je v tomto firmware nefunkční, nebo spíše polofunkční.

Je známou věcí, že lokalizace je překážkou updatu, takže přes nainstalovanou češtinu Amazon aktualizaci do vašeho Kindlu neprotlačí (lokalizaci je nejprve nutné odinstalovat). Spolu s českou lokalizací přestal fungovat i výběr českých znaků pomocí dialogu (doplněk keybru), který byl v lokalizaci zahrnut. Aby toho nebylo málo, přestalo fungovat i psaní českých znaků dvojstiskem příbuzné klávesy (doplněk physkeyb).

Naštěstí však nebyla příčina oné nefunkčnosti nikterak složitá a celkem brzy se mi podařilo tento nedostatek s pomocí jednoho obětavého člověka (tímto děkuji Michalu Horákovi) odstranit.

To však nebylo vše. Struktura frameworku (uživatelské rozhraní Kindlu napsané v Javě) se v verzi 3.4 velmi změnila a přibylo mnoho nových textů. Bylo nutné překlad přepracovat a chybějící texty přeložit. Další výzkum odhalil příčinu nefunkčnosti keybru: změnila se třída, která umožňovala po injektáži správné sekvence do bajtkódu vyvolat pomocí zkratky Alt-Sym další dialog pro výběr symbolů. Tím se vše velmi zkomplikovalo a návrat výběru znaků se ocitl v nedohlednu.

Jenže česká lokalizace bez možnosti psaní češtiny je protimluv, tak jsem se rozhodl podívat na zoubek alespoň nefunkčnímu doplňku physkeyb. Tady jsem byl již úspěšnější, po pečlivém porovnání obou verzí dekompilovaného frameworku a přejmenování tříd, jež změnily jména, začalo vše opět fungovat, jak má. Jako náhradu za doplněk keybru, který byl součástí předchozích verzích lokalizace, má tedy verze pro firmware 3.4 v sobě zabudován physkeyb. Ten je možné samozřejmě nainstalovat i samostatně, pokud o český překlad rozhraní nestojíte. Ve verzi 3.4.1 physkeybu přibyla jedna novinka: je možné ho dočasně deaktivovat nebo znovu aktivovat. Stačí kdekoliv, kde je možné zadávat text, napsat v rychlém sledu sekvenci „.q“ (tj. klávesa tečka a pak klávesa Q, bez uvozovek).

Teď snad už jen obligátní návod k instalaci:

  1. Je nutné mít v Kindlu jailbreak.
  2. Pokud jste měli funkční jailbreak už před aktualizací na verzi 3.4, zcela určitě přežil a nemusíte nic instalovat a pokračujte krokem 5. Pokud jailbreak nemáte, stáhněte si ho třeba zde.
  3. Po rozbalení zipu vyberte soubor končící na k3w_install.bin, pokud máte Kindle Keyboard WiFi, nebo soubor končící na k3g_install.bin, pokud máte Kindle Keyboard 3G (případně můžete zkusit i k3gb_install.bin). Ten nakopírujte přes USB do kořenu Kindlu (tj. tam, kde se nachází i složka documents).
  4. Pak už jen ve čtečce Menu->SettingsMenu->Update Your Kindle a čekejte, než se instalace dokončí.
  5. Nyní si zde stáhněte lokalizační balíček.
  6. Lokalizaci nainstalujte stejným postupem (kroky 3 a 4) jako u jailbreaku, pouze s příslušným lokalizačním souborem.
  7. Pokud chcete lokalizaci odstranit, opakujte stejný postup s tím, že vyberete pro změnu soubor končící na _uninstall.bin.

Lokalizaci je možné také vypnout: stačí smazat nebo přejmenovat složku localization v uživatelském prostoru a restartovat Kindle. Jejím opětovným založením české prostředí zase aktivujete. V žádném případě se lokalizace nezbavujte návratem k továrnímu nastavení! Tím nic neodinstalujete, pouze díky odstranění složky localization deaktivujete.

Jak jsem již zmínil, česká klávesnice physkeyb se nyní automaticky instaluje jako součást lokalizace. Pokud o ni nestojíte, smažte nebo přejmenujte složku keyboard v uživatelském prostoru a restartujte Kindle.
Ve složce keyboard se nachází definice klávesnice keyboard_european.txt, jejíž úpravou můžete změnit rozložení znaků a nastavit dobu čekání na druhý stisk klávesy v milisekundách (klíč timeout).

Chcete-li napsat znak s diakritikou, stačí stlačit příslušnou klávesu dvakrát rychle po sobě.

Potřebujete-li zapsat modrý symbol, je nutné stačit nejdříve klávesu bez Shiftu a poté s Shiftem.

Příklad:

rychlý dvojitý stisk klávesy E vygeneruje znak é,

rychlý dvojitý stisk klávesy W vygeneruje znak ě,

rychlý dvojitý stisk klávesy A společně se Shiftem vygeneruje znak Á,

rychlý dvojitý stisk klávesy M společně se Shiftem vygeneruje znak !,

stisk klávesy V rychle následovaný stiskem klávesy V společně se Shiftem vygeneruje znak _

Pokud potřebujete tyto znaky použít v prohlížeči, je třeba nejdříve stisknout klávesu Sym.

Na závěr bych znovu rád poděkoval Michalu Horákovi, bez jehož pomoci s překladem a testováním by asi těžko Kindle Keyboard zůstal zařízením, které s vámi hovoří v rodném jazyce. Smutné je, že z široké rodiny čteček od Amazonu je stále jediným, které to umí.

Autor článku: DAVID ŠMÍD, přebráno z Česká lokalizace pro Kindle s firmwarem 3.4 licence článku Creative Commons.

Tip na e-knihy

Komentáře (12)

Defo Napsal 09:43 / 6. 11. 2012

Setkal jsem se s následujícím problémem. Aktualizace na 3.4 se stáhla automaticky a následně se přístroj snažil v určitých intervalech provést instalaci. Zjistil jsem to tak, že se dokázala za noc vybít baterie. Ani ruční stažení a instalace 3.4 se nezdařila. Bylo nutné instalační soubor z přístroje vymazat. Teď je tedy vše „v pořádku“ ovšem se starou verzí 3.3. V přístroji mám většinu SW, o kterém na těchto stránkách bylo psáno. Tušíte, někdo, jak problém odstranit? Který doplněk by mohl tyto problémy způsobovat?
Defo

Vratik Napsal 11:02 / 6. 11. 2012

Updatu bránil jailbrake nebo cestina. Dělalo mi to to samé, stahovalo to update, pak se to snažilo aktualizovat, to ale vždy selhalo a ráno byla čtečka vybitá. Včera jsem obnovil tovární nastavení, provedl update (čtečku tak mám teď anglicky), tentokrát se vše povedlo napoprvé bez problémů. Jak koukám tak jsem si zvolil správný okamžik, dneska už zase budu moct rozchodit češtinu 🙂

fero Napsal 17:10 / 7. 11. 2012

cestina slape v pohode. dik

Xlendi Napsal 17:01 / 10. 11. 2012

Dělá to čeština, jailbreak naopak přežije.

Dušan Napsal 13:19 / 16. 11. 2012

Měl jsem podobné problémy. Ale jak je v manuálu napsáno, aktualizaci nebrání jailbreak, ale jen a pouze čeština. Stačí přejmenovat nebo smazat složku „localisation“, restart a je po problémech. Autorům moc díky.

wigrid Napsal 19:34 / 19. 11. 2012

Zdarec!!!

Tak sem postupoval podle návodu … jailbreak mi nedělal žádné potíže.ALE čeština … postupoval sem úplně stejně a Kindle nefunguje … vypadá to že se z něj stala jen fleška … jediná věc které dosáhnu při připojení usb kabelu je „pokud chcete používat Kindle během napájení …“ ale už nereaguje na nic … že sem to radši nenechal ať si to mluví tou divnou řečí …

SigmarCZ Napsal 16:45 / 3. 12. 2012

Pokud mám v čtečce nainstalované i jiné „vylepšení“ budou po aktualizaci na 3.4 fungovat, nebo bych je měl odinstalovat a opětovně naintalovat? Děkuji za odpověď.

SigmarCZ Napsal 21:39 / 5. 12. 2012

Tak jsem to risknul a aktualizaci nainstaloval. Stačila vymazat složka localization (pro jistotu i keyboard již předtím nainstalovaný) updatovat a pak vložit češtinu. Všechno jede jedna radost. Můžu na 100% potvrdit že Screensavery, předčítání českého textu zůstanou nezměněny. Čeština skvělá děkuji!

Amazon-Kindle.cz Napsal 21:42 / 5. 12. 2012

Paráda!

Michal Napsal 00:47 / 14. 12. 2012

Dobrý den,
mám takový praktický dotaz. Provedl jsem jailbreak i update češtiny a hned na první pokus vše perfektně přesně podle popisu proběhlo, čímž bych chtěl poděkovat autorům. Mám ale jeden roblém a nevím jestli je v mé kompetenci ho vyřešit. Nainstaloval jsem si i update pro screensavery, což taky proběhlo bez komplikací, ale poblém nastává v tom okamžiku, kdy mi můj kindle usne a mě se tam objevují jen reklamy (z čehož vyplývá, že mám reklamní verzi) Existuje řešení? Nebo se mám s reklamama smířit? Dík každému, kdo se k tomu nějak vyjádří.

Kondortee Napsal 21:51 / 11. 1. 2013

Moc děkuji! Vše šlape tak jak má. Kindla mám od Vánoc a povedlo se mi to samé jako mnohým. Kindle přestal po aktualizaci z 3,0,0 (jailbreak a čeština pro verzi 3,2) na 3,4 na vše reagovat a pouze se zobrazovala hláška – ve vašem kindlu došlo k chybě- a jediné co šlo provést byl restart, který ničemu nepomohl. V případě připojení na PC ho PC nevidělo. V servisu Kindle mi řekli, že to ještě neviděli a že by to zkusili nicméně za 900-1200,- opravit.Proto bych pro další rád uvedl níže odkaz na řešení problémů a několik stupňů pro nápravu vlastních chyb při jailbreaku, který můj kindle zachránili . Mě osobně pomohl 3 bod řešení -Oprava souborů ve vnitřní paměti- kde jsem své chyby mohl napravit. Takže pro následovníky uvádím odkaz- http://www.vinohradska.com/index.php?option=com_content&view=article&id=37:oiveni-zdechleho-kindle-3&catid=11:kniky-teky&Itemid=17 -. Tímto také moc dík za češtinu pro 3.4

Jitka Novotná Napsal 20:03 / 3. 2. 2014

Můžete mi prosím poradit jak nainstalovat češtinu do Kindle Paperwhite 2?
Děkuji

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné