Společnost PocketBook přišla minulý týden na náš trh s novou čtečkou e-knih PocketBook Touch Lux 3, která je někdy označována jako PocketBook Touch Lux 3 626 (2). Jak, už název napovídá, jde o následnici u nás velmi oblíbené čtečky PocketBook Touch Lux 2.
PocketBook Touch Lux 3 nepřichází s převratnými novinkami nebo vodotryskem, jak se o to snažila čtečka e-knih PocketBook Ultra 650, která pro mě byla menším zklamáním. PBT3 vsadila na jistotu, přichází s identickým tělem a rozměry jako PBT2. Co je, ale velmi důležité čtenářům nabízí lepší E Ink displej s nejnovější technologií Carta. A právě kvalita displeje a jeho osvícení jsou nejdůležitějším parametrem u čteček e-knih.
V cenové kategorie a vybavenosti doposud čtečka PocketBook Touch Lux 2 soupeřila se čtečkou Amazon Kindle Paperwhite 2. Ta měla do minulého týdne jednu z nejhlavnějších výhod a to lepší E Ink displej. PocketBook Touch Lux 2 totiž doposud disponovala pouze E Ink displejem technologie Pearl.
Ok, karty jsou tedy rozdány, tak se pojďme v rychlosti podívat, co čtečka nabízí a pak se vrhneme na srovnání toho nejdůležitějšího. Popisovat všechny funkce co tato nová čtečka e-knih nabízí, nemá smysl, protože po stránce funkcí je nabídka stejná jako s PBT3. Čtečce nechybí skvělá služba Send To PocketBook, připojení k internetu přes WiFi tedy i webových prohlížeč. Čtečka podporuje e-knihy a dokumenty ve formátu EPUB, PDF a DOC dokonce i formát MOBI. Kromě toho, někdo ocení slovníky a další aplikace. Vnitřní paměť čtečky je 4GB a lze ji rozšířit MicroSD kartou, kterou vložíte do slotu.
Displej PocketBooku Lux 3
Jak už jsem zmínil, PocketBook Touch Lux 3 disponuje 6“ E Ink HD displejem s nejnovější technologií Carta. Díky HD je rozlišení 1024×758, a hustota pixelů 212 PPI. Zajisté čtečce nechybí dotykové ovládání a osvícení displeje.
U testovaného kusu PocketBook Touch Lux 3 jsem byl velmi mile překvapen kvalitou displeje, opravdu se mi líbilo vykreslování textu a podání barev. Obecně E Ink displeje s Carta jsou lepší než starší technologie Pearl a pokud je displej kvalitně vyroben, měli by mít čtenář lepší požitek ze čtení. Černá barva by měla být tmavší a světlá barva (pozadí) světlejší, díky tomu je kontrast barev textu (písma) a pozadí větší a text je opticky čitelnější.
Pozadí (bílá) u PocketBook Touch Lux 3 má jemný nádech do modra, ale opravdu jen jemný a ničemu to nevadí. Zajisté jsem musel kvalitu displeje a podání barev porovnat s konkurencí Kindle Paperwhite 2. Jak, už jsem zmínil, obě čtečky nabízí E Ink displeje s technologií Carta. Z mého subjektivního pohledu obě čtečky vykreslují stejně kvalitně, tedy jemně text (písmo). Není se čemu divit, když čtečky mají shodné rozlišení a PPI.
Co se mi velmi líbí, tak povrch displeje. Ten je jemně drsný a díky tomu působí více jako list papíru. Podobný nádech má i čtečka Amazon Kindle Voyage a PocketBook Sense. U Kindle Paperwhite 2 tento povrch je o něco jemnější.
Kvalita osvícení displeje PocketBooku Lux 3
Mnoho čteček e-knih dojíždí na kvalitě osvícení displeje, tohoto jsem se také bál u nového modelu. Naštěstí katastrofa se nekoná a mnou testovaná čtečka měla osvícení rovnoměrné. Největší slabinou je dolní část displeje, kde jsou umístění diody, které osvětlují displej. I zde je vše v pořádku a diody nějak neprosvětlují a nedělají čmouhy.
K testu jsem musel přizvat, moji oblíbenou čtečku Kindle Paperwhite 2. A byl jsem mírně šokován, můj milovaný Kindle Paperwhite 2 má proti PocketBook Touch Lux 3 horší nádech barev, zatímco PBT3 se blíží k bílé barvě s nádechem modré, tak Kindle Paperwhite 2 má nádech do oranžova.
Na fotografii je Kindle Paperwhite 2 vlevo a vpravo PocketBook Touch Lux 3. Jak je vidět KP2 má nádech do žluta, když je osvícení zapnuté. Bohužel displeje čteček e-knih se velmi špatně fotí, takže barvy jsou proti realitě zkreslené.
Rychlejší odezva čtečky PocketBook Touch Lux 3
Co jsem vždy čtečkám PocketBook vyčítal oproti Amazon Kindle, tak byla jejich lenost. Díky tomu, že umí mnoho funkcí a jejich systém není tak vyladěn, jsou většinou čtečky PB pomalejší. Jejich lenost se projevovala v ne tak hbité odezve při ovládání nebo pomalejším překreslování stránek. I když PBT3 by neměla mít výkonnější procesor a více operační paměti oproti staršímu modelu, tak je u této čtečky znát rychlejší odezva na požadavky uživatele a stejně tak i stránky se rychleji překreslují.
Závěrem o čtečce e-knih PocketBook Touch Lux 3
Mohu říct, že tato nová čtečka mě velmi potěšila. Ano nepřichází s novým ultratenkým a lehounkým tělem. Za to přichází s kvalitním displejem, osvícením a příjemnou rychlostí. Oproti starší verzi PocketBook Touch Lux 3 je to velmi pozitivní změna. Máme na trhu opět o něco lepší konkurenci pro čtečku e-knih Amazon Kindle Paperwhite 2.
Pokud se nerozhodnete koupit Kindle Paperwhite 2 za super cenu 2 700 Kč v zahraničí, tak v česku ve stejné cenové kategorii budete mít nemalé dilema, jakou čtečku pořídit. Kindle Paperwhite 2 a PocketBook Touch Lux 3 se prodávají za podobné peníze, kolem 3 500 Kč.
Komentáře (30)
Tato recenze mě přesvědčila pro změnu čtečky.Před týdnem jsem se stal majitelem PB 624,ale
opravdu nasvícení velmi chybí.Proto jsem se domluvil o výměně za PB 626 Touch Lux 3.
Takže se moc těším na vlajkovou loď firmy PocketBook a budu moci využít čtení na výborné čtečce.Ondra
Udělal jste dobře osvícení displeje je super.
V návodu inzerují „Prohlížeč je možné využívat i aktivně – pro psaní mailů,“ Ale jak zobrazit klávesnici, abych mohl zadat jméno a heslo do mailu a psát text, na to jsem nepřišel.
Je to nejhorší a nejblší čtečka v této cenové kategorii. Musíte ji nosit v pancéřovém
kufru, aby Vám neodešel display.
Čtečka je parádní, jasně že display (jakýkoliv) potřebuje ochranu -chce to v klidu si k ní vybrat hezké a praktické pouzdro. Užijte si čtení !
PS: Většina lidí, kterým jsem svou čtečku ukazoval souhlasila s tím, že to podsvětlení je parádní ovšem za cenu nekřesťanských peněz 🙂
v současné době je k dispozici od Amazonu Kindle Paper White 3.
Pokud srovnam 3. řadu PB Touch lux s třetí řadou… K PW je jednoznačně lepší opět Kindle… cenově srovnatelné, ale lepší rozlišení, 300 dpi. A reklamy jdou vypnout, pokud napíšete na Amazon podporu, že jste z ČR…
V současné době řeším záruční reklamaci display této čtečky. Záruční servis tvrdí, že došlo k mechanickému poškození a prasknutí display. Čtečka se používala pouze doma, nikam se nepřenášela a po zapnutí půlka display byla funkční, ale na druhé zůstala trvale viset část stránky z jedné knihy. Rozhraní mezi oběma částmi naprosto vodorovné. nedovedu se představit, že by to mohlo způsobit běžné používání čtečky. Vypadá to na soudní spor. Doporučuji nekupovat.
Dobrý den, bohužel toto se může stát u E-ink displejů. Stávvá se to i u Amazon Kindle. Jestli nejde o mechanické poškození z vaší strany, tak se stále snažte o reklamaci.
resim take zarucni reklamaci displey teto ctecky. Zarucni servis me tez tvrdi ze doslo k mechanickemu poskozeni a ze je praskly displey pritom pri pohledu na displey zadna prasklina neni videt. Ctecka se tez pouzivala jen doma,dokonce se kni koupilo pouzdro.Po 2 tydnech pouzivani na displey zustala jen titulni stranka ktera se jen pri zapnuti rozsviti jinak tam je porad. Na pripojeni k pocitaci nereaguje. Obracim se na čoi anebo soudni spor. NEKUPOVAT
Dobrý den
Vlastním čtečku Touch Lux 3 od 5. dubna 2016 a od této doby se mi již několikrát stalo, že mi při čtení knih čtečka tak zvaně zamrzla. Nešlo s ní vůbec nic dělat a to ani vypnout. Až po několikerém pokusném mačkání různých tlačítek se mi povedlo čtečku restartovat ale původně čtená kniha se otevřela na úplném začátku. Je to nepříjemné, neboť musím pracně hledat stránku kterou jsem naposled četla.
Můj dotaz zní: je to normální nebo mám čtečku reklamovat? Předem děkuji za radu případně názor.
Dobrý den, určitě to není normální chování čtečky. Vhodné je čtečku reklamovat. Případně zkusit nainstalovat novější verzi systému jestli nemáte aktuální. Aktuální software zde: http://goo.gl/tltur0
Vlastním PBTL3 asi rok a něco a nedám na ní dopustit, samozřejmě ji mám v praktickém a hezkém obalu. Měl jsem v ruce i několik Kindlů a PB u mne jasně vede mj. adresářovou strukturou, což Kindle neumí. Za mne je Kindle naprosto nepřehledný, pokud je v něm eknih v řádu stovek až tisíců……
Mám PBTL2 a 14 dnů před koncem záruky se začala sekat a začaly postupně (přímo při čtení) černat řádky. Posléze nereagovala už vůbec na tlačítka a po připojení k PC není dohledatelná. Při reklamaci u czc.cz mi sdělili, že je prasklý displej (což asi sdělují obligátně každému). Nemám sílu a chuť se dohadovat s prodejcem, ale každému zájemci o čtečku doporučuju kupovat u solidního prodejce (jak ho ale poznat?)
A to vám sdělili po reklamaci nebo aniž by čtečku otevřeli?
To mi sdělili jako výsledek reklamace. Zaslal jsem ji prostřednictvím czc.cz do Příbrami a v reklamačním protokolu mi napsali, že byl displej mechanicky poškozený. Vůbec ji neotevřeli.
V tom případě zkusit se obrátit přímo na support PocketBook a jinak na organizaci pro ochranu spotřebitele pokud si myslíte, že je chyba u prodejce.
Mám tuto čtečku přibližně rok a jsem naprosto spokojená. Myslím, že závada se může objevit u čehokoli a není to znamení méně kvalitního výrobku. Mám na ni pevný obal a v něm se jí nic nestane, ani když je volně pohozená v batohu.
V současné době řeším záruční reklamaci display této čtečky. Záruční servis tvrdí, že došlo k mechanickému poškození a prasknutí display. Čtečka se používala pouze doma, nikam se nepřenášela a po zapnutí v části display byla funkční, ale na druhé zůstala trvale viset část stránky z jedné knihy. Rozhraní mezi oběma částmi naprosto vodorovné. Nedovedu se představit, že by to mohlo způsobit běžné používání čtečky. Jedná se už druhou čtečku se stejnou závadou.Kupoval jsem obě najednou.Doporučuji nekupovat.
Na základě recenzí jsem si taky koupil PBT Lux 3, koncem června 2017. Ta fungovala asi půl hodiny. Prodejce mi ji promptně vyměnil. Byl jsem s ní maximálně spokojený, ale využíval jsem ji velmi málo, od doby koupě dohromady tak 5 až 7 hodin celkového času. před 2 dny mi najednou při čtení část displeje ztmavla, objevily se vodorovné čáry a byl konec. Prodejci jsem poslal dotaz a oskenovaný obraz displeje. Bylo mi odpovězeno, že je displej prasklý a na mechanické závady se reklamace nevztahují. Pak jsem si v dalších recenzích našel, že této problém se vyskytuje často a jeho příčinou je pravděpodobně měkký vrchní plastový kryt, takže spodek displeje, který je tvořen zrcadlovou plochou může zevnitř prasknout i při menším tlaku. Oprava je prý drahá a není jisté zda se sem vůbec náhradní dsipleje dovážejí. A 3 000 kč je fuč a po necelém půl roce.
Dobrý den,
trvejte na reklamaci a jste-li si 100% jist, že jste čtečku nepřenášel a při manipulaci nevědomky tlačil na displej, tak nemohlo dojít k mech. poškození.
Čtečku PBTL3 jsem koupil začátkem června 2017, k tomu kvalitní pouzdro a folii na displej. Nefungovala, tak mi ji prodejce vyměnil. Používal jsem ji jen velmi málo, počítám, že byla celkem v provozu tak 8 hodin. Teď po půl roce se mi při čtení náhle objevily vodorovné čáry na displeji a obraz zamrzl. osvětlení funguje, dá se vypnou i zapnout. Prodejce mi tvrdí totéž co ve výše uvedených případech – prasklý displej, na mechanickou závadu se reklamace nevztahuje. Z jiných recenzí jsem zjistil, že se jedná pravděpodobně o konstrukční chybu, takže i případná drahá výměna displeje problém neřeší, protože se to může stát zase.. Teď mám prachy v čudu. Má někdo zkušenost s uznáním reklamace ? Zatím doporučuji nekupovat.
Díky za radu. ještě dodávám, že jsem ji koupil zároveň s kvalitním pouzdrem a z pouzdra jsem ji nikdy nevyjímal.
Tato čtečka je naprosto báječná. Čtu si každý den před spaním místo televize, s podsvíceným displejem neruším manželku lampičkou, čtečka nabízí širokou škálu podporovaných formátů. ALE mám doma už tři. Aktuálně čtu na hybridu, kde jsem poskládal funkční čip z druhé a funkční displej z třetí čtečky. Čtečku mám v pouzdru. Ano, občas spadne z malé výšky, občas si ji někam vezmu třeba v batohu. Ještě jsem ale neviděl tak křehký a málo odolný výrobek. Když čtu výše uvedené zkušenosti, vidím, že není problém v mém používání přístroje ale v samotné kvalitě výrobku. Rám je opravdu extrémně měkký, kvalitu dalších součástí neumím posoudit. Jdu hledat nějakou alternativu. Pokud, tak jako já, nemáte čas, chuť a energii na řešení reklamací, doporučuju nekupovat.
Čtečka Touch lux 3 vyrobeno z nekvalitních materiálů, zacházet jako v rukavičkách, při lehkém doteku i z vrchní strany obalu mimo displej přeskakují stránky i o několik, nedoporučuji kupovat, naprosto neodpovídá kvalita výši ceny, reklamace vždy končí výrokem vaše chyba
Tato čtečka je naprosto příšerná, několikrát už se mi stalo, že se bezdůvodně totálně zasekla, nejde mačkat na žádné tlačítko. Občas pomohlo, že jsem ji celou vymazala přes micro sd kartu, bohužel nyní se nedaří a čtečka je stále „zamrzlá“. Tím pádem ani nelze připojit k PC. Rozhodně nedoporučuji ke koupi.
Prosim. Poradte. U ctecky pocketbook touch3 se objevuje po zapnuti pouze pul displaye. Obcas zmizi nebo se rozpije. Dekuji.
Doporučuji zásadně NEKUPOVAT!!! Jako spousta dalších zde, jsem měla problém po týdnu s displejem. Při reklamaci mi tvrdili, ze je mechanicky poškozeny, pravda to není, čtečka ležela pouze doma a nebyl na ni jediný skrabanec. Displej není ani promackly, nic. Takže zbytecne vyhozené peníze!
Jen se chci zeptat někoho zkušeného, zda ten „poškozený displej“ lze opravit – vyměnit, nebo je lepší koupit jinou čtečku. Děkuji
ČTEČKU MÁM 4 ROKY A NEMŮŽU SI NA NIC STĚŽOVAT. JO, JEDNOU MI ZAMRZLA, TO JSEM OPRAVILA PŘES INTERNET. MÁM JI V LÁTKOVÉM OBALU, ČASTO JI PŘENÁŠÍM A POUŽÍVÁM JI SKORO KAŽDÝ DEN. TAKŽE, ZA MĚ SKVĚLÝ VÝROBEK, DOPORUČUJI.
Máme s mamkou stejnou čtečku. Já ji mám asi dva roky a jsem spokojený. Nečtu každý den. Jediné co mi vadí, že nemůžu přijít nato, jak se dají hrát karty, sudoku a šachy. Ani v příručce jsem se nic nenanšel. Kdo víte jak nato, napište.