Nedávno jsem psal o španělské značce Energy Sistem, která představila tři nové modely čteček e-knih. Ty se budou prodávat (některé již prodávají) i v ČR. Nejvyšší model ENERGY EREADER PRO jsem měl možnost delší dobu testovat, tak se s vámi podělím, jak na mě tato čtečka e-knih zapůsobila a co nabízí čtenářům e-knih.
I u této čtečky e-knih budu řešit vlastnosti, které mají největší vliv na požitek ze čtení eknih. Ten nejvíce ovlivňuje kvalita E Ink displeje, osvícení, stabilita a rychlost odezvy systému, ergonomii těla a ovládání a výdrž čtečky.
Součást balení
Čtečka se prodává v malé pěkné krabičce, která kromě samotné čtečky e-knih obsahuje brožurky včetně základního návodu a USB kabelů. Kabel lze využít pro připojení čtečky k počítači za účelem nahrání dokumentů, e-knih nebo audia, ale i nabíjení. USB kabel má koncovku MicroUSB, takže pro nabíjení čtečky by neměl být problem použít jiný USB kabel, který se běžně dodává k tabletům nebo chytrým mobilům. Stejně tak můžete využít pro nabíjení čtečky adaptér, který je určen pro vás smartphone nebo tablet.
Zpracování a design Energy eReader Pro
Zpracování čtečky se mi líbí, nic nevrže a plasty nepůsobí laciným dojmem (Kindle 7th „Kindle 6“ působí lacinějším dojmem). Ne jen díky svým rozměrům čtečka na mě působí robustně, takže nemám pocit, že by se mi mohla jen tak rozpadnout po delším používání. Celé tělo čtečky je z jednoho typu plastu, který je jemně hrubý a působí trochu jako guma (jemná pryž), což má za následek, že čtečka nemá tendenci klouzat a je příjemná na omak. Tlačítka na přední straně nemají pogumování.
Přední strana Energy eReader Pro
Na přední straně čtečky jsou v rámečku umístěny tlačítka. Vyšší tlačítka jsou pro přepínání stránek a jsou umístěny po levé i pravé straně, takže je jedno, jestli jste levák nebo pravák. Na pravé straně je nad tlačítky umístěné tlačítko ZPĚT, které slouží pro návrat na předchozí obrazovku (obdoba tlačítka zpět u tabletů a smartphonů s OS Android). Na levé straně je umístěné tlačítko pro obnovení (překreslení) obrazovky, když jej podržíte déle, tak má funkci vypínání a zapínání osvětlení displeje.
Spodní strana Energy eReader Pro
Na spodní straně čtečky je zleva umístěn slot na MicroSD kartu, kterou lze rozšířit paměť čtečky. Dále vstup pro MicroUSB přes který můžete čtečku nabíjet nebo připojit k PC či notebooku. Dále 3,5mm vstup na jacka, takže můžete připojit sluchátka pro poslech hudby, audioknih atd. Na pravé straně je umístěné tlačítko pro uspání nebo kompletní vypnutí čtečky.
S klidným srdcem můžu napsat, že čtečka má velmi dobře provedenou ergonomii. Dobře se mi drží v ruce, nemá žádné ostré hrany, všechny rohy a hrany jsou totiž zaoblené. Kompaktnost obalu, popryžovaný povrch, umístění tlačítek a tvar čtečky tvoří opravdu příjemnou čtečku.
Rozměry a váha čtečky Energy eReader Pro
Čtečka Energy eReader Pro váží 220 gramů.
- Amazon Kindle Paperwhite 2: 206 gramů (14 gramů méně)
- PocketBook Touch Lux: 208 gramů (12 gramů méně)
Energy eReader Pro má rozměry 160 x 122 x 10 mm.
- Amazon Kindle Paperwhite 2: 169 x 117 x 9,1 mm
- PocketBook Touch Lux: 174,4 х 114,6 х 8,3 mm
Čtečka svým zaoblením, váhou a tlouštkou 1 cm působí trochu jako baculka, ale není to na obtíž, protože jak jsem psal již dříve velmi dobře padne do ruky. Sice kdyby vážila o 50 gramů vůbec bych se nezlobil.
Displej čtečky Energy eReader Pro
Čtečka je vybavena 6“ E Ink displejem technologie Pearl. Tento displej nabízí rozlišení 1024 x 758 pixelů (HD) a 212 DPI. Nechybí kapacitní vrstva pro dotykové ovládání a osvícení displeje.
Text vykresluje velmi pěkně a světlé pozadí má příjemný odstín. Osvícení displeje mi přijde, že je rovnoměrně rozložené po celém displeji, až na spodní část, kde více prosvěcují diody. Toto je více vidět při maximálním osvícení displeje za tmy, za běžného dne to tolik patrné není. V tomto směru má o něco lepší osvícení lepší Kindle Paperwhite 2. Nicméně Energy eReader Pro má lepší osvícení než PocketBook Touch Lux 2.
Stejný displej jako Energy eReader Pro obsahuje PocketBook Touch Lux 2 nebo Kindle 7th (Kindle 6). Čtečka Amazon Kindle Paperwhite 2, už má novější technologii Carta.
Na fotografiích je vidět spodní část displeje, kde více prosvěcují diody. Není to taková katastrofa a čtenář to přestane po nějaké době vnímat. Barva pozadí displejů na těchto fotografiích neodpovídá realitě, nejsem schopen fotoaparátem vyfotit displeje tak, aby to odpovídali realitě.
Ergonomie ovládání a odezva systému Energy eReader Pro
Tato čtečka udělá radost zastáncům přepínání stránek tlačítky, protože jak jsem již psal. Kromě dotykového ovládání, čtečka obsahuje i mechanické tlačítka. Ty reagují velmi dobře a kladou i rozumný odpor při stisknutí, bohužel při stisknutí trochu klapají. Tuto vlastnost by čtečka mohla postrádat.
Na dotykové ovládání čtečka reaguje přesně a svižně. Vzhledem k tomu, že čtečka není poháněna speciálním operačním systémem, jako mají čtečky Amazon Kindle nebo PocketBook, který má větší potenciál být více vyladěný pro HW čtečky, tak mě překvapilo, že čtečka je svižná a pěkně reaguj. I Když je vybavena operační m systémem Android 4.2.2, tak je opravdu svižná, možná o něco svižnější než čtečky PocketBook. Zatím, ale stále má navrch čtečky Amazon Kindle, to se dá, ale předpokládat protože mají operační systém na míru, který, také nepřináší tolik možností využití jako čtečka s otevřeným systémem Android.
Čtečka je vybavena dvoujádrovým procesorem ARM Cortex A9 o taktovací frekvenci 1.0Ghz a 512MB operační pamětí. Pro běžné operace je toto naprosto dostačujicí. Pokud, ale budete na čtečce zapínat složitější aplikace pro Android, tak můžete pocítit nedostatek operační paměti.
Softwarová výbava Energy eReader Pro
Jak už jsem zmínil, tak čtečka běží na otevřeném operačním systému Android verze 4.2.2 (časem by měla být k dispozici aktualizace na novější verzi). Díky tomu, že má čtečka otevřený OS nabízí majiteli více možnosti využití než čtečky uzavřeným systémem (Amazon Kindle nebo PocketBook).
Po prvním spuštění čtečky v ní nenaleznete mnoho programů. V základu je předinstalovaná aplikace pro čtení e-knih, přehrávač audio formátů (audiknihy, hudba), správce souborů, webový prohlížeč. Pokud si ve čtečce nastavíte Google účet, tak si můžete doinstalovat Google Play obchod aplikaci a instalovat různé aplikace.
Čtečka je v podstatě skoro jako tablet, jen má E Ink displej. Můžete si do ní doinstalovat mailového klienta nebo jiné aplikace pro čtení e-knih a dokumentů. Testoval jsem i softwarovou čtečku Wooky a byla použitelná. Musíte si, ale uvědomit, že ne všechny aplikace budou dobře ovladatelné na E Ink displeji. Nicméně takový mail klient nebo hry typu sudoku atd. budou v pohodě ovladatelné.
Čtení e-knih
V základu je k dispozici čtečka e-knih, ta podporuje nativně formáty: Adobe DRM, TXT, PDF, EPUB, FB2, HTML, RTF, CHM, MOBI; Ve čtečce lze nastavit jádro FBReader nebo Adobe Reader podobně jako u čteček PocketBook. Obě pracují, jak mají, ale oproti čtečkám Kindle nebo PocketBook toho nenabízí tolik. Můžete si vybrat text ten následně kopírovat, přidávat poznámky, vytvářet záložky atd. Ale slovníky či vyhledávání na google či wikipedii zde nenajdete.
Můžete si měnit orientaci obrazovky, zadat číslo stránky, na kterou chcete jít, zobrazit obsah nebo vyhledávat v dokumentu. Nechybí funkce automatického přepínání (obracení) stránek, zde si můžete nastavit interval přetáčení od 10 – 80 sekund.
Zajisté nechybí možnost změny vykreslování obsahu:
- Můžete si vybrat font (písmo)
- Velikost písma
- Velikost řádkování
- Velikost okrajů (margin)
- Styl písma (tučné nebo normální)
Co mi u čtečky chybí tak kvalitnější fonty, sice jich je na výběr mnoho, ale u některých jsem měl problém s vykreslováním znaků s diakritikou. Obecně v tomto směru čtečka pokulhává, myslím si, že kvalita písma je velmi důležití. Asi bude možnost instalace dalších fontů, takže šikovnější uživatel nakonec doinstaluje písmo, které mu bude více vyhovovat, ale ne každý toto chce absolvovat. Je možné, že jsem až moc zhýčkaný speciálním písmem ze čteček Amazon Kindle.
Parametry čtečky e-knih Energy eReader Pro
- Displej: 6“ E Ink displej s technologií Pearl HD, rozlišení 758 x 1024 px, 212 dpi (tento displej má i Kindle 7th nebo PocketBook Touch Lux 2)
- Ovládání: Dotykový displej + tlačítka
- Osvícení: Čtečka nabízí osvícení displeje včetně volby intenzity
- Rozměry: 160 x 122 x 10 mm (Paperwhite 2: 169 x 117 x 9,1 mm, PocketBook Touch Lux: 174,4 х 114,6 х 8,3 mm)
- Váha: 220 gramů (Paperwhite 2: 206 g, PocketBook Touch Lux: 208 g)
- Vnitřní paměť: 8GB, lze rozšířit MicroSD kartou až o 64GB
- Procesor: dvoujádro ARM Cortex A9 1.0Ghz
- Operační paměť: 512MB
- Baterie:7 V / 2800 mAh
- Operační systém. Android 4.2.2
- Konektivita: WiFi
- Periferie: výstup na sluchátka, microUSB
- Rozhraní: Je dokonce i v češtině
- Podporované formáty: TXT, PDF, EPUB, FB2, HTML, RTF, CHM, MOBI, podporuje ADOBE DRM
- Podporované formáty audio: MP3, WMA, WAV, OGG
Závěrečné zhodnocení čtečky eknih Energy eReader Pro
Výhody
- Pro zdatnější uživatele velká výhoda otevřeného operačního systému Android 4.2.2, díky kterému mají možnost do čtečky doinstalovat další aplikace.
- Příjemný displej s osvícením displeje, dotykovým ovládáním a mechanickými tlačítky
- Vnitřní paměť o velikosti 8GB, kterou lze rozšít MicroSD kartou až o dalších 64GB
- Rozumné rozměry, kvalita zpracování a příjemné držení v ruce
- České rozhraní
Nevýhody
- Základní možnosti předinstalované aplikace pro čtení e-knih a dokumentů (které jsou, ale pro běžného uživatele dostačující). Někdo, ale ocení Anglické a Německé výkladové slovníky, které nabízí čtečky Amazon Kindle a další funkce.
- Nižší výdrž baterie, inzerováno je 8 týdnů, ale reálná je určitě nižší díky operačnímu systému Android.
- Není k dispozici rozsáhlejší manuál, méně zdatný uživatel bude muset strávit více času studováním všech funkcí.
- Není k dispozici pohodlná funkce typu Send To Kindle nebo Send To PocketBook, nicméně je možné stahování dokumentů přes webový prohlížeč.
Cena Energy eReader Pro
Cena čtečky v ČR se pohybuje od 3 150 – 3 800 Kč. Co se mi líbí, tak výrobce na čtečku poskytuje 3 roky záruku. 24 měsíců klasická záruka, v dalších 12 měsících nelže vyžadovat vrácená peněz, ale výrobce vám poskytne nový přístroj nebo novější model pokud vámi reklamovaný již nemá v nabídce.
Komentáře (2)
Tak k tomu že má lepší osvícení než Pockedbook Lux 2 bych měl velkou výhradu. Měl sem ho koupenej od Alzy a vrátil sem ho právě kvůli tomu, že mám ještě Lux 2 a tam je osvětlení daleko lepší némá téměř žádné stíny oproti cca 2cm stínům na ereader pro.
Zdravím, též vlastním tuto čtečku a dobré je nainstalovat z google play aplikaci Deep Sleep Battery saver. S touto aplikaci mi v režimu spánku neubylo ani 1% z baterie za den. Prosím autora nebo někoho kdo vlastní tuto čtečku o radu. Nevím jak odstranit spodní lištu ikonami z alternativniho programu na čtení (allreader) v režimu celé obrazovky.Díky.