Jak vybrat čtečku e-knih nejen pod stromeček

banner-k6Už, jenom pár dní a pod stromečkem se budou rozbalovat dárky. Vzhledem k tomu, že minimální cena (od 1 550 Kč), za kterou lze již pořídit slušnou čtečku e-knih za těch pár let co jsou čtečky e-knih na trhu velmi klesla, věřím tomu, že mnoho lidí se bude rozhodovat pro nákup čtečky jako vánočního dárku.

Čtečku e-knih nemusíte pořizovat jen náruživým čtenářům, ocení ji studenti, ale i lidé, kteří musí kvůli práci často číst nebo studovat nějaké dokumenty. Čtečka může být užitečná pro čtenáře internetových deníků nebo novin, mohou si pohodlně nechat zasílat články z internetových deníků přímo do čtečky e-knih a nemusí si ničit oči čtením z displejů.

Při současných cenách čteček e-knih se investice do nich vrací poměrně rychle, o návratnosti si můžete přečíst starší článek: Kdy se vám vrátí investice do čtečky elektronických knih? Má koupě smysl?.

Pro ty, kteří chtějí co nejlépe vybrat čtečku e-knih jsem připravil několik tipů na co si dát pozor výběru čtečky e-knih. Kdo nechce studovat technické parametry, ať rovnou přejde na přehled nabízených čteček, zde naleznete čtečky rozděleny podle ceny a pár užitečných tipů.

Na co se určitě zaměřit při koupi čtečky e-knih

Než se rozhodnete pro koupi nějakého konkrétního modelu čtečky e-knih, měli byste se zajímat o tyto základní parametry a charakteristiky, které jsou pro výběr čtečky e-knih důležité. Základem je určitě cena, ale ta je variabilní a záleží na každém, kolik si může dovolit investovat do nákupu čtečky e-knih. Nicméně při koupi byste se měli řídit pravidlem, že není dobré za každou cenu šetřit, než koupit levně špatnou čtečku e-knih, tak raději nekoupit žádnou nebo si připlatit.

Základní parametry, které byste měli sledovat při koupi čtečky e-knih

  1. Typ displeje – na čtečce se přeci hlavně čte, proto se musí písmenka krásně vykreslovat, jde tedy o jeden z nejdůležitějších parametrů. V dnešní době jsou již většinou displeje čteček od nelevnějších až po ty dražší na velmi dobré úrovni. Ale stále je v nich rozdíl. Ty nejlevnější modely čteček e-knih používají starší technologii a jsou většinou osazeny E Ink displeji technologie Pearl, dražší modely mají již E Ink displeje technologie Carta. Novější displeje mají ostřejší vykreslení písmenek, lepší kontrast (bílá je bělejší, černá černější) a většinou mají i větší rozlišení, což znamená, že do stejně velké plochy displeje se vejde více pixelů a díky tomu je obraz jemnější.
  2. Velikost displeje – Čím větší displej tím více možností se nabízí pro čtení dokumentů. Běžnou beletrii si čtenář celkem pohodlně přečte i na 5“ displeji. Díky tomu je čtečka velmi malá a vejde se do kde jaké dámské kabelky, taková čtečka se hodí například do metra nebo autobusu, ale neurazí i v posteli před spaním. Nicméně bych doporučil volit minimálně displej o velikosti 6“. Čteček s displejem této velikosti je na trhu nejvíce a v tomto směru je tedy z čeho vybírat. Dále se nabízí pár modelů s displeji o velikosti 6,8“, 8“ a více, jde o modely dražší. Jejich výhoda je jasná, velký displej, na který se vejde více informací a čtenář nemusí, tak často otáčet stránky. Především je mnohem pohodlnější na těchto displejích číst odborné e-knihy a dokumenty ve formátu PDF. Co bych vám ale doporučil, na PDF si raději pořiďte nějaký tablet s větším displejem nad 7“ palců, budete mít možnost si dělat poznámky a hlavně se vám dokument v PDF vejde na displej a operace s ním bude rychlá.
  3. Osvícení displeje – Toto je jednoduché, buď má čtečka osvícení displeje, nebo nemá. Levnější modely tuto funkci nemají a není pravidlo, že všechny dražší tuto funkci mají. Z osobní zkušenosti vám mohu říct, že osvícení displeje posouvá prožitek ze čtení e-knih někam dále. Čtečky e-knih s možností osvícení displeje, mají v displeji speciální vrstvu, která vede světlo z diod, které čtenář nevidí. Tyto diody osvětlují displej, ale nejde o klasické svícení jak je tomu u displejů PC, telefonu a tabletů. Toto světlo nesvítí proti očím, ale je vedenou již zmíněnou speciální vrstvou. Díky tomu osvícení je velmi příjemné a neunavuje ani neničí tolik oči. Čtenář má možnost osvícení regulovat, a pokud se zhorší světelné podmínky v prostoru, kde právě čte, může si zvýšit osvícení displeje a tím pádem lépe vidí na displej. V noci při čtení nemusíte rušit manželkou světlem nebo lampičkou. Ale upřímně cokoliv v noci jasně svítí do očí, není úplně to skvělé pro oči, takže stále doporučuji za úplné tmy si přisvítit lampičkou. Pro náruživého čtenáře, nebo jestli neřešíte cenu doporučuji připlatit a koupit čtečku s osvícením displeje. Jestliže máte hluboko do kapsy nebo čtečku kupujete někomu, kdo tak často nečte, nebojte i se čtečkou bez osvícení uděláte hodně parády.
  4. Roměry a váha – Je logické že čtečky s menším displejem jsou také lehčí. Mohu říct, že většina nabízených čteček e-knih má již rozumnou váhu a nejsou v ní tak velké rozdíly, aby se mělo rozhodovat ve výběru podle váhy.
  5. Ovládání čtečky – Levnější modely čteček nabízí pouze ovládání tlačítky, čtenář si na tento typ ovládání rychle zvykne, jediné úskalí je v zadávání textu. Pokud předpokládáte, že čtenář bude velmi často zadávat nějaké poznámky, vyhledávat v textu atd., tak ovládání tlačítky není nejvhodnější. V tomto případě je opravdu velmi zdlouhavé zadávat nějaké texty. Pokud předpokládáte, že uživatel bude často zadávat text případně označovat nějaké slova v textu například, aby zjistil jeho překlad (ano čtečky podporují i slovníky), tak raději připlaťte do čtečky s dotykovým ovládáním. Obecně čtečky s dotykovým ovládáním jsou lépe ovladatelné a nějaké operace uživatel udělá rychleji a pohodlněji než na čtečce, která má jen tlačítka.
  6. Velikost vnitřní paměti – většinou v základu již mají všechny čtečky vnitřní paměť kolem 4GB, to už je opravdu dost místa pro e-knihy. Některé modely čteček nabízí rozšíření této paměti pomocí dalších karet formátu MicroSD. Jestliže lze rozšířit paměť čtečky, tak většinou až do velikosti 32GB. Z mého pohledu 4GB je opravdu již dostatek paměti nicméně mohou se najít čtenáři, kteří ocení, že ve čtečce si mohou nosit tisíce e-knih nebo dokumentů .-)
  7. Podpora WiFi – Úplně ty nejlevnější modely nenabízí možnost připojit čtečku k internetu přes bezdrátovou technologii WiFi. Díky tomu majitelé čteček bez WiFi jsou ochuzeny o spoustu zajímavých funkcí. Společnost Amazon pro čtečky Kindle nabízí super službu Send To Kindle a stejně tak PocketBook svoji Send To PocketBook. Jde o služby díky, kterým je možné si pohodlně posílat e-knihy nebo dokumenty do čtečky přes internet. Také si můžete pohodlně zasílat články z webového prohlížeče anebo si nechat pravidelně zasílat novinové články s online medií. Službu Send To Kindle u svého Kindle velmi používám a vlastně zakoupené e-knihy si ani jinak do čtečky neposílám než bezdrátově.
  8. Podpora formátů – Ano na rozdíl od klasických knih jsme ve světě nul a jedniček, které tvoří dokumenty a e-knihy, které se ve čtečkách e-knih čtou. A jak to bývá, peníze vládnou světu. Proto se zrodilo hned několik různých formátů, ve kterých je možné e-knihy či dokumenty zakoupit nebo stáhnout z internetu (myslím e-knihy zdarma!). Momentálně nejrozšířenějšími formáty, ve kterých jsou dostupné e-knihy jsou tyto: EPUB, MOBI a PDF. EPUB – otevřený formát, který primárně využívají čtečky značky PocketBook a ostatních výrobců kromě čteček Amazon Kindle. Kdokoliv v ČR a SR prodává e-knihy, tak je většinou nabízí i v tomto formátu. MOBI – je formát primárně vyvinut od výrobce čteček Amazon Kindle, 100% jej umí pouze čtečky Amazon Kindle. Zobrazovat formát MOBI umí i čtečky PocketBook, ale neumí zobrazit obrázky v e-knize. Vzhledem k tomu, že čtečky Amazon Kindle se na českém trhu prodávají nejdéle je, mají zatím největší zastoupení na našem trhu. Což znamená, že kdo prodává elektronické knihy, nabízí je i ve formátu MOBI. Takže se nebojte, že majitel čteček Amazon Kindle by si nemohl pohodlně číst e-knihy. Posledním formátem jen formát PDF, který je univerzální, ale není tak úplně vhodný pro čtečky a e-knihy. V tomto formátu jsou většinou uloženy technické e-knihy a jejich čtení je vhodnější na zařízeních s větším rozlišením, takže tablety s displeji nad 7“ palců, notebooky nebo počítače. Nicméně formát PDF podporuje většina výrobců čteček e-knih.
  9. Operační systém a stabilita – Čtečky e-knih nejsou zrovna jednoduché zařízení, v podstatě svým výkonem přesahují počítače před 20 lety .-). Každá čtečka má svůj procesor o nějakém výkonu, vnitřní operační paměť a operační systém. Tyto tři složky nejvíce rozhodují o tom, jak bude čtečka stabilní nebo rychlá. Můžete mít čtečku se super výkonem a velkou operační pamětí, ale bude mít špatně odladěný operační systém a budete skřípat zuby, než vykonáte nějakou operaci nebo čtečka bude často padat atd. Například čtečky e-knih Amazon Kindle mají o něco lépe odladěný operační systém, jsou stabilnější a jejich odezva na uživatelovi požadavky je velmi svižná. Čtečky značky PocketBook jsou v tomto směru o něco horší. Na druhou stranu dost často zase nabízí více možností (různé hry a aplikace navíc, operační systém je i v češtině nebo slovenštině).
  10. Speciální funkce navíc – Některé čtečky nabízí i více než jen čtení e-knih. Já jsem spíše zastánce toho, že čtečka by měla hlavně mít kvalitní displej, rychlý a stabilní systém a nic víc mě nezajímá. V tomto směru čtečky Amazon Kindle toho zas tolik nenabízí, hry už u nich nehledejte. Za to podporují slovníky, v základu mají skvělé slovníky: The New Oxford American Dictionary a Oxford Dictionary of English. Při trochu úsilí lze také dohrát slovníky angličtinu do češtiny nebo jiných jazyků. Některé modely mají i podporu speciálních funkcí pro trénování slovíček atd. Čtečky PocketBook toho v tomto směru nabízí více, mají hry a aplikace, dále jsou pro ně k dispozici výkladové i překladové slovníky.

 

Čtečky dle cenového rozpětí

Nemá smysl čtečky rozdělovat na kategorie pro ženy, muže nebo dospívající. Proto jsem je rozdělil do cenových hladin a tam si každý vyberete dle konkrétních specifik.

Obecně bych v současné době vybíral čtečku e-knih z nabídky Amazon Kindle nebo PocketBook. Nabízí toho mnoho za rozumné peníze.

Čtečky e-knih do 1 600 Kč

PocketBook-mini-515V této cenové hladině opravdu není moc z čeho vybírat. Nabízí se pouze jedna čtečka a to PocketBook Mini. Ta se nabízela i v druhé verzi včetně WiFi, nevím, jestli bude ještě k sehnání. Ale když už tak berte model s WiFi. Jde o čtečku s 5“ displejem, bez osvícení i dotykového ovládání. Tato čtečka se hodí pro čtení běžných knih, určitě nedoporučuji pro dokumenty ve formátu PDF (technické knihy). Díky velikosti displeje a svým rozměrům je čtečka velmi malá a vejde se do kde jaké kabely. Pro občasného čtenáře stačí, ale osobně bych připlatil za čtečku s 6“ displejem.

Čtečky e-knih 1 600 – 2 000 Kč

pocketbook-basic-614V této cenové hladině nehledejte čtečky s dotykovým ovládáním (pokud plánujete nakupovat v ČR) a osvícením displeje. Kolem 1 900 Kč lze zakoupit čtečku PocketBook 614 Basic (Basic 2). Ta nabízí 6“ E Ink displej technologie Pearl, rozlišení 800 x 600px a 4GB vnitřní paměti. Čtečka bohužel nenabízí WiFi modelu, takže majitel se nemůže připojit k internetu a nechat si zasílat e-knihy a dokumenty do čtečky, aniž by ji musel připojovat k PC.

Pro běžného čtenáře čtečka není špatná, kdo nemá k dispozici internet nebo neplánuje, že bude do čtečky zasílat zakoupené (i nezakoupené) eknihy (babča, děda, starší lidé nebo šílenci) bude se čtečkou spokojen.

amazon-kindle-6Do této cenové hladiny se dostává i čtečka Amazon Kindle 6 Touch, ale za předpokladu, že si ji pořídíte přímo od prodejce Amazon a to v obchodě Amazon.de, tam vás vyjde na 1650 Kč + 140 Kč poštovným do ČR. V ČR se tento model prodává za 2 300 Kč (sponzorovaná verze s reklamou), bez reklamy 2 900 Kč. Čtečka za tyto peníze nabízí dotykové ovládání což PocketBook 614 nenabízí. Dále Kindle 6 má velmi dobrý displej, kvalitní zpracování a systém je velmi dobře vyladěný. Nabízí i WiFi a tedy podporu zasílání e-knih a dokumentů nebo článků přes službu Send To Kindle.

Čtečky e-knih 2 000 – 2 900 Kč

V této cenové hladině je k dispozici již zmíněná čtečka Amazon Kindle 6 za předpokladu, že ji kupujete v ČR. Verze s reklamou stojí 2 300 Kč, bez verze 2 900 Kč. Doporučuji ušetřit 600 Kč a kupovat levnější verzi ta reklama vůbec ničemu nevadí při čtení.

pocketbook-basic-touchZa 2 200 Kč se dá pořídit čtečka PocketBook 624 Basic Touch, ta již nabízí dotykové ovládání. Je o něco větší než model PocketBook 614 basic, jinak její displej a výkon je identický. Za více peněz čtečka nabízí pohodlí v podobě práce s textem (psaní poznámek atd.), jednodušší pohyb v nabídkách. K dispozici má i modul WiFi, takže můžete využívat zasílání e-knih a dokumentů do čtečky díky službě Send To PocketBook nebo jiné vymoženosti.

Za tyto peníze nehledejte čtečky s osvícením displeje a pouze modely s 6“ displejem se starší technologií E Ink Pearl, která není vůbec špatná.

Čtečky e-knih 3 200 – 5 000 Kč

V této cenové hladině je opravdu z čeho vybírat. Máme zde již čtečky s novější technologií E Ink Carta, osvícení displeje a větší rozlišení. Jde o kategorii, kterou bych doporučil vášnivým čtenářům nebo lidem, kteří nemusí hledět tolik na výši investice.

PocketBook-touch-lux-2Nabídku nám startuje čtečka PocketBook Touch Lux 2, která se prodává kolem 3 250 Kč. Čtečka nabízí ještě displej starší technologie E Ink Pearl, ale s rozlišením 1024 x 758px a osvícením displeje. Vnitřní paměť 4GB lze rozšířit MicroSD kartou až do velikosti 32GB. Čtečka má k dispozici WiFi modul, takže není problém stahovat bezdrátově e-knihy a články do čtečky přes službu Send To PocketBook. Pocitově čtečka není špatná, ale nemá tak kvalitní rozložení osvícení displeje. Čtečka Amazon Kindle Paperwhite 2 je v tomto směru o něco lepší.

pocketbook-aquaJeště se nabízí čtečka PocketBook 640 Aqua, ta má speciální ochranu proti vlhkosti a je voděodolná. Nabízí dotykový displej, který bohužel nelze osvítit. Cena se pohybuje kolem 3 290 Kč. Jestliže rádi čtete ve vaně nebo 90% trávíte či obdarovaný tráví ve vlhkém Thajsku bude se mu čtečka hodit, jinak bych raději investoval peníze jinak. Jinak čtečka je ve kvalitě displeje za PocketBook Touch Lux 2 a Kindle Paperwhite 2.

amazon-kindle-paperwhite-2Máme zde čtečku Kindle Paperwhite 2, v ČR se prodává kolem 3 350 Kč a jde o model s reklamou. Model bez reklamy vyjde na 3 700 Kč. Klidně bych pošetřil a koupil si model s reklamami, reklama ničemu nevadí. Jestliže chcete šetřit více, lze koupit v Německu přímo od Amazon čtečku Kindle Paperwhite 2 za 99 EUR (model bez reklam). Vyjde vás tedy na 2 730 Kč + 140 Kč poštovné, za tento model dáte v ČR 3 700 Kč.

Jde o velmi kvalitní čtečku e-knih, nabízí nejlepší displej z této nabídky. Disponuje novější technologií E Ink Carta. Čtečka nabízí osvícení displeje a dotykové ovládání. Vykreslení a osvícení je o něco lepší než u PocketBook Touch Lux 2. Čtečku vlastním i několik přátel a na čtečce je radost číst. K dispozici je modul WiFi, takže lze si zasílat bezdrátově zakoupené e-knihy nebo články díky službě Send To PocketBook.

Na druhou stranu čtečka nepodporuje tolik formátů jako PocketBook, a má o něco horší mód pro čtení dokumentů v PDF. Nicméně pro tento model všude v ochodech s e-knihami naleznete nabídku e-knih. Oproti PocketBook má čtečka vyůaděmější a svižnější operační systém. Kupte si hlavně model s 4GB vnitřní pamětí tu nelze oproti modelům PocketBook rozšířit další paměťovou kartou.

Amazon Kindle Paperwhite 2 bych doporučil všem, kteří to myslí se čtením vážně, ale PocketBook Touch Lux 2, také není špatná ta sice nabízí horší displej, ale zase pár věcí navíc jako nativně možnost nastavit české rozhraní.

PocketBook-650-ultraPocketBook 605 Ultra, tuto čtečku jsem testoval několik dní. Měla ambice velmi dobře konkurovat čtečce Amazon Kindle Paperwhite 2. Bohužel, ale zklamala především za svoji cenu a užitkovou hodnotu. Nabízí se kolem 4 500 Kč tedy o dost více než Kindle Paperwhite 2. Nabízí sice navíc fotoaparát a možnost vyfotit a následně převést dokument do el. Podoby, ale sorry kdo toto od čtečky e-knih chce. Ta má opravdu dobře fungovat a umět kvalitně to co má, tedy aby se na ní pohodlně četly e-knihy. Kdyby čtečka stála podobně jako Kindle Paperwhite 2, tak bych váhal. Tento model má již novější technologii displeje E Ink Carta, velmi příjemnou váhu a rozměry. Ale jak jsem již zmínil, její čas uzraje až případně z ceny, která bude konkurovat Kindle Paperwhite 2.

Čtečky e-knih 5 000 Kč a více

A jsme v top cenové hladině. Zde hledejte čtečky s větším a kvalitnějším displejem, které jsou vhodnější pro čtení PDF dokumentů než modely s menším displejem 5-6“.

kobo-aura-hdKobo Aura HD tuto čtečku lze pořídit v ČR kolem 5000 Kč. Za tyto peníze nabízí velmi dobrý 6,8“ displej. Je sice starší technologie než má PocketBook 605 Ultra nebo Kindle Paperwhite 2, ale nabízí rozlišení 1440 x 1080px a 265 dpi. Což znamená, že displej je opravdu velmi jemný.

Čtečka nabízí osvícení displeje a dotykové ovládání, také je možnost rozšířit paměť o microSD kartu až do velikosti 32GB. Čtečce nechybí WiFi.

pocketbook-inkpadPocketBook 840 Inkpad je čtečka kolem 5 200 Kč. Nabízí luxusně velký displej o velikosti 8“. Je jasné že na čtečku se vejde mnohem více textu a je vhodnější pro čtení PDF dokumentů (odborná literatura, tech. dokumentace atd.). Čtečka má sice starší technologii u E Ink displeje (Pearl), ale nabízí rozlišení 1600 x 1200 bodů a 250 dpi. Zajisté nechybí dotykové ovládání a osvícení displeje. Vnitřní paměť lze rozšířit díky podpoře microSD karet, až do 32GB. Čtečka nabízí i audio výstup, takže lze poslouchat audioknihy nebo hudbu.

Jestliže nekoukáte na peníze, tato čtečka může být správná volba. Jestliže chcete, ale kupovat něco pro čtení dokumentace a odborné literatury ve formátu PDF zamyslel bych se, jestli není lepší připlatit a pořídit nějaký tablet iPad Mini nebo jiné značky.

amazon-kindle-voyageAmazon Kindle Voyage se asi jen tak už v ČR nesežene, zatím se jich sem dostalo pár kusů. Nicméně jde o nejnovější model společnosti Amazon. Nabízí 6“ displej technologie Carta s výborným rozlišením 1440 x 1050px, 300 dpi. Tyto parametry znamenají, že displej je velmi jemný a text je nádherný. Čtečce nechybí osvícení displeje a dotykové ovládání. Oproti Kindle Paperwhite 2 a PocketBook Touch Lux má čtečka navíc i speciální ovládání tlačítky po levé a pravé straně vedle displeje má speciální tlačítka, které reaguji na tlak a simulují i odezvu tlačítka jako byste stiskli.

Jestliže si někoho velmi vážíte a nemusíte šetřit, tento model bude správná volba. Co se, ale týče ceny a přidané hodnoty osobně bych raději volil čtečku Kindle Paperwhite 2 nebo PocketBook Touch Lux. Ty přinášejí hodně muziky za rozumné peníze. Čtečka Kindle Voyage ještě čeká na svoji dobu, jestli se jednou dostane, svojí cenou na cenu Kindle Paperwhite 2 bude to úžasná koupě.

Tip na e-knihy

Komentáře (33)

Petr Kopeček Napsal 23:05 / 7. 12. 2014

Ahoj, jen bych rád přidal koment o akci Kindle Paperwhite 2 z německého Amazonu za 99 EUR. Tuto akci jsem využil již 2x a je to opravdu dobrý deal. Jen pokud nemáte eurový účet a budete platit českou kreditkou s korunovým účtem tak jako já, tak přepočet EUR za KORUNY je nastaven v kurzu 1euro za 29,3 Kč. Finální cena se pak pohybuje okolo 2920kč plus poštovné z Mailboxde, celkově tedy 3050kč…-)) I tak je to pořád výhodné…-))

Pavlina Napsal 20:37 / 25. 12. 2014

Ahoj, chtěla bych se zeptat pokud budu nakupovat přes doporučený amazon.de Kindle paperwrite 2, jak je to s nastavením jazyku? Je to univerzálně v aj nebo se to liší, nemám s tím zkušenosti a nerada bych s tím pak měla nějaký problém. Děkuji 🙂

Petr Vytlačil Napsal 09:07 / 26. 12. 2014

Po prvním spuštění si nastavíte jazyk rozhraní, takže si ihned vyberete angličtinu.

LubosHa Napsal 18:38 / 27. 4. 2015

Já mám šestkovýho Kindla Touch 6 a byla to naprosto ideální volba 🙂

Nikola Napsal 19:55 / 22. 5. 2015

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli ta čtečka na německém amazonu je paperwhite 2 nebo ta starší verze? Děkuji 🙂

Petr Vytlačil Napsal 14:19 / 24. 5. 2015

Paperwhite 2

Honza Napsal 22:29 / 4. 6. 2015

Ahoj, uvažuji o pořízení čtečky, chtěl jsem se jenom zeptat, rád bych jí využíval i například jako zpěvník, písničky se dají sehnat různě po internetu například ve wordu či jiném editoru, nevím jestli tyto formáty umí čtečka přečíst ? Případně daly by se písničky například nakopírovat a uložit v nějakém formátu který čtečka podporuje ? Co jiné pracovní dokumenty, nevíte jaké všechny formáty čtečky přečtou ? Díky moc za Vaše rady

Petr Vytlačil Napsal 14:01 / 5. 6. 2015

Záleží na výrobci. Kindle, podporuje své formáty, PDF, ale lze i převádět DOC atd. PocketBook má zase širší podporu formátů. Využití čtečky, jako zpěvníku není špatná myšlenka, jestli vám vyhovuje velikost displeje.
Ale nebude lepší pro zpěvník tablet, který nabízí více možností?

Věra Napsal 22:37 / 7. 7. 2015

Ahoj, chtěla jsem se zeptat jestli je na trhu nějaká čtečka z možností využití audia – poslechu knih, Děkuji za odpověď.

Adi Napsal 11:04 / 19. 7. 2015

Zdravím, občas jsem se setkal s názorem, že určité typy čteček jsou v mnoha ohledech kvalitní, ale nevhodné pro čtení pdf. Doporučíte mi, prosím, čtečku, která nemá s tímto formátem žádné potíže a při čtení nebudu nijak omezován. Děkuji za odpověď.

Petr Vytlačil Napsal 19:10 / 19. 7. 2015

Dobrý den,
obecně žádná čtečka není zrovna výhrou pro čtení PDF. PDF je specifický formát, který je vhodný na zařízení s větším displejem, tedy tablety, notebooky a PC. Pokud si PDF nepřevedete do lepšího formátování pro čtečku, budete muset vždy PDF rozsekat na několik částí, takže uvidíte na čtečce část stránky PDF a pak přejdete na další. Já jsem si nikdy na odborné atd. PDF na čtečce nezvykl a vždy lidem pro technickou literaturu s PDF doporučuji tablet. Nicméně určitě vás od toho odrazovat nebudu. U čteček se používá PDF reflow, které stránky PDF dokumentů rozloží do menších segmentů a ty postupně rozloží do obrazovek (stránek). Prostě nikdy nevidíte na displeji čtečky celou jednu stránku, protože ta by se sice vešla na displej, ale písmo textu a grafika by byly malé a nečitelné. Doporučuji si zajít do obchodu a poprosit prodejce o test PDF na čtečkách. Velmi dobrou podporu PDF mají čtečky PocketBook. Amazon je v tom horší, ten nabízí konvertor PDF do lepšího, lépe čitelného formátu na čtečce Amazon Kindle. Další věc je, že formát PDF je náročnější na výkon čtečky, takže dost často je čtečka velmi pomalá, když uživatel chce číst velké PDF.

Lukman Napsal 11:37 / 5. 8. 2015

Zdravím. Navazuju na přízpěvek od uživatele Honza Napsal. Taky hledám čtečku na zpěvník. Tablet podle mě není vhodny v případě cestování s kytarou kvůli nízké výdrži. Chtěl jsem se zeptat zda některá z čteček obsahuje funkci autoscroll, či jestli lze tuhle funkci nějak nainstalovat? Ruční posouvání textu není během hraní vůbec praktické.

Petr Vytlačil Napsal 10:40 / 9. 8. 2015

Kindle ani PocketBook neumí autoscroll. Jedině čtečky s androidem a to je Energy eReader Pro (http://www.ebooky.cz/ctecka-eknih-energy-ereader-pro/).
Myslím si, ale že tablet bude lepší však takový iPad mini, iPad Air vydrží x hodin. Z pohledu možností to bude určitě lepší volba a bude podporovat více formátů.

Lukáš Holík Napsal 14:11 / 24. 8. 2015

Zkouším a zkouším, ale nejde mi si přes německý amazon do ČR objednat. Dělám něco špatně, nebo se za poslední půl rok změnily podmínky a již si můžeme kupovat jen internacionálně?

Petr Vytlačil Napsal 22:23 / 9. 9. 2015

Já s tím neměl problém, ale musíte objednat na virtuální adresu v Německu. Viz novější články, kde najdete jak na to.

Tomáš Hájek Napsal 08:30 / 11. 9. 2015

Dobrý den, díky za skvělý článek. Chtěl jsem se ještě zeptat, jak je to s importem českých knih, nebo překladů, zda -li je již dost knih v češtině, kolik nákup knih stojí, a zda není čeština problémem. Jestli mou dobře rozumím, tak jen ovládání je v anglickém jazyce, ale kniha může být v češtině, je to tak?
Díky za odpověď.
Tomáš Hájek

Lukman Napsal 02:24 / 2. 10. 2015

Petr Vytlačil: Děkuji za komentář. Nakonec jsem volil mobil s velkym displejem 6″ s androidem kazam trooper 2 a jsem spokojený.

Adris Napsal 22:57 / 1. 10. 2016

Děkuji za váš článek. Mám Pocketbook Basic (tenkrat hit, 4 roky nazpet) bez wifi, nedotykovou a nacteni obrazku trvalo i minutu. Ovsem je to milacek, porad frci jako nova. Ale rozhodla jsem se, ze pujdu dal. Chci dotykovou a hlavne s wifi. Rozhodla jsem se pro PB Touch Lux 3, protoze kindlu nejak neverim, i kdyz me vase recenze lakala. Nakonec je ale cestina dulezitejsi, nez malinko horsi display (vsak jsem zvykla na nepodsvititelny Basic…)

Katka Napsal 00:10 / 1. 11. 2016

Vybírám čtečku s kterou si budu moci překládat knížky z angličtiny do českého jazyka po celých větách nebo pasážích. Která je podle vás nejvhodnější prosím?

Petr Vytlačil Napsal 14:03 / 2. 11. 2016

Dobrý den, nejsem si 100% jist ale obávám se, že toto nebude umět žádná čtečka. Maximálně ta s podporou google translatoru.

Radoslav Napsal 15:49 / 28. 11. 2016

Dobrý den, co se změnilo v doporučeních od doby uvedení Vašeho článku ? Na výuku jazyků doporučujete čtečku, či spíše tablet ? Děkuji

Petr Vytlačil Napsal 15:58 / 28. 11. 2016

Dobrý den,
záleží, co očekáváte od daných zařízení. Obecně tablety mají určitě mnohem víc možností pro výuku cizích jazyků, různé aplikace, různé způsoby výuky, interaktivita, přehrávání zvuků atd atd.
Některé čtečky nabízí výkladové slovníky, překladové slovníky, takže si můžete označit slovo a nechat zobrazit překlad nebo výklad, případně (Kindle) budovat zásobu slovíček a následně si je opakovat. Jinak víc od čteček neočekávejte. Rozhodnutí je na vás, nevím jaké máte potřeby.

Ale obecně v tuto dobu jsou tablety před čtečkami napřed, mají neomezené možnosti, co se týče způsobů výuky jazyků a jste jen limitování daným softwarem (aplikací) kterou si nainstalujete nebo koupíte.

Marie Napsal 15:19 / 30. 11. 2016

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jakou by jste doporučili čtečku. Chtěla bych něco v rozmezí 2000 az 3000 s podporou PDF ale byla bych rada kdyby nebyla dotykova. Ja vim ze takových je asi hodně ale je nějaká kterou by jste doporučili? Předem děkuji.

Petr Vytlačil Napsal 19:01 / 30. 11. 2016

Mrkněte na http://jak-vybrat-ctecku-knih.ebooky.cz/ a dejte si řadit podle ceny. Na PDF budou fajn: PocketBook Basic Touch 2, Bookeen Cybook Muse Essential, PocketBook 626 Touch Lux 3, Bookeen Cybook Muse Frontlight. Čtečky Kindle (Amazon Kindle 8
) také nejsou špatné, ale mají o něco méně možností jak vylepšit vykreslování PDF. Obecně PDF není moc vhodný a dobrý formát pro čtečky e-knih .-/. PocketBook Touch Lux 3 je něco málo nad 3000, ale nabídne vám i osvícení displeje.

Marie Napsal 14:44 / 1. 12. 2016

Děkuji za radu

Mery Napsal 19:32 / 12. 12. 2016

Dobrý den.
Chci se jen zeptat jestli to dobře chápu. Když si ulozim knihu nebo dokument do počítače staci pak jen pomoci usb kabelu přetáhnout do čtečky? Teprve se rozhoduji pro koupi takže jsem v tomhle oboru úplně nová. Predem dekuji za odpověď.

Petr Vytlačil Napsal 08:47 / 13. 12. 2016

Dobrý den ano je to jak píšete, jediná podmínka, kterou musíte splnit je ta, že nahraná e-kniha nebo dokument musí být ve formátu, který podporuje čtečka e-knih. Takže například EPUB nebo PDF, nebo u Kindle MOBI, AWZ atd.

Mery Napsal 14:00 / 13. 12. 2016

Děkuji za odpověď

Martina Napsal 22:57 / 24. 12. 2016

Dobry den, chci se zeptat, ktera ze ctecek podporuje cestinu, tj. ve ktere se da nastavit ceske rozhrani?

Petr Vytlačil Napsal 11:18 / 29. 12. 2016

Dobrý den, přehled je zde: http://jak-vybrat-ctecku-knih.ebooky.cz/

Kateřina Hortová Napsal 20:40 / 26. 5. 2017

Dobrý den,
Ráda bych se zeptala jestli e-knihy jsou také v češtině nebo jen v cizím jazyku?

Petr Vytlačil Napsal 20:48 / 26. 5. 2017

V cestine muzete zakoupit mnoho knih ale i stahnou zdarma ty ktere maji jiz uvolnene autorske prava nebo jsou zdarma.

Martina Napsal 15:42 / 5. 7. 2018

Dobrý den moc vás prosím o pomoc. Dostala jsem k vánocům čtečku začky Tech., která by měla texty v knize předčítat. Stáhla jsem si k tomu hlasy dle manuálu a po pul roce jsem si chtěla knihu poslechnout, ale bohužel to nefunguje a píše to, že není hlas. Máte s tím někdo zkušenosti ? Předem moc děkuji

Přidejte nový komentář:

Položky ve formuláři označené * jsou povinné